Inni klienci kupili również
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C364
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C364

6 299,00 zł

5 121,14 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 654e
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 654e

10 999,00 zł

8 942,28 zł

szt.
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e

6 400,00 zł

5 203,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308

7 999,00 zł

6 503,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C360
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C360

5 500,00 zł

4 471,54 zł

szt.
Kserokopiarka kolorowa A3 + Laptop + niszczarka. Zestaw biurowy
Kserokopiarka kolorowa A3 + Laptop + niszczarka. Zestaw biurowy

9 500,00 zł

7 723,58 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280

4 900,00 zł

3 983,74 zł

szt.

Skąd wzięły się drukarki, czyli krótka historia druku cyfrowego

Drukarka oraz kserokopiarka to nieodłączne elementy naszego życia. Używamy ich zarówno w domu, w celach prywatnych jak i w każdej firmie. Gdyby zadać pytanie - kto wyobraża sobie bez nich życie, niewielu śmiałków odważyło by się podnieść rękę do góry. Dostęp do nowoczesnych technologii druku sprawia, że nasze życie jest zdecydowanie łatwiejsze, jednak technologia druku przeszła naprawdę długą drogę, aby stać się przedmiotem codziennego użytku. Jaką? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule, a historia powstania druku, drukarki oraz wielu innych urządzeń drukujących nie będzie już tajemnicą! Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez historię powstania druku - rozpoczynając od pierwszych historycznych znalezisk aż po druk cyfrowy, który wykorzystujemy na co dzień. 

Czym jest druk? 

Zanim zaczniemy wspólnie przebywać drogę, którą przejść musiała technologia druku od swoich początków aż po dziś dzień powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie - czym tak właściwie jest druk? 

Krótko mówiąc jest to wielokrotne odbicie obrazu. Pod tą nazwą kryje się jednak nie tylko znaczenie współczesnej drukarki, ale termin ten zawiera w sobie również różne techniki powielania tekstu przy użyciu metod tradycyjnych, takich jak na przykład  druk przy pomocy maszyny drukarskiej. W czasach dzisiejszych drukiem nazywamy również wydruk przy użyciu technik komputerowych oraz druku cyfrowego. Jest pojęcie szerokie oraz bardzo rozległe. 

Co uważa się za sam początek wynalezienia druku?

Za początek powstania druku uważa się wynalezienie maszyny drukarskiej Gutenberga w XV wieku, choć wielokrotnie pojawiają się głosy, że pierwsze próby druku odbyły się zdecydowanie wcześniej. Jakie były to próby i jakie technologie wynaleziono? Przejdźmy więc do historii!

Zanim wynaleziono druk 

Zanim zaczęto wykorzystywać druk, książki powielano ręcznie. Było to nie tylko wyjątkowo drogie, ale i czasochłonne zajęcie, na które mogli pozwolić sobie tylko nieliczni. Dlatego właśnie książki były nieprawdopodobnie drogie oraz niedostępne dla zwyczajnych ludzi. Z tego powodu wykształcenie oraz edukacja praktycznie nie istniały w niższych klasach społeczeństwa. Książka była symbolem ogromnego dobrobytu oraz naprawdę wysokiego statusu społecznego. W tych czasach nie traktowano więc książek jako przedmiotów użytku codziennego, ale uważano je za wielkie dzieła sztuki. 

Pierwszy oznaki i ślady funkcjonowania druku odnaleziono całkiem niedawno i według tych odkryć - druk, po raz pierwszy zastosowano w Babilonie. Nie miał on jednak nic wspólnego z pojęciem druku, który spotykamy na co dzień, w obecnych czasach. Jak więc wyglądało drukowanie tamtych czasów? Wypalano gliniane tabliczki, na których poszczególne znaki i wzory oznaczały słowa bądź zdania. Krótko później, w Starożytnym Egipcie wynaleziono papirus, zaś niecałe 200 lat przed naszą erą stworzono pierwszy zwój pergaminu! Odkryciem, które najbardziej zbliżyło nas do papieru, który znamy obecnie, było wynalezienie papieru czerpanego. Wydarzyło się to w Kraju Środka i od tej pory papier czerpany stał się inspiracją dla papieru współczesnego. 

Ruchome czcionki - niezwykłe odkrycie

Pierwsze ruchome czcionki zastosowano w Chinach w VII wieku przed naszą erą, a już w IX wieku drukowano całe książki w nakładach, które mogły liczyć nawet kilka tysięcy egzemplarzy. W podobnym czasie wynaleziono również druk kolorowy, który pozwolił na produkcję banknotów! 

Odkrycie na miarę naszych czasów! Największy przełom w historii druku

Kiedy jednak nastąpił największy przełom w historii druku? Był to moment w którym Jan Gutenberg wydrukował ponad kilkaset egzemplarzy Biblii i zasłynął dzięki temu jako wynalazca prasy drukarskiej. Był to niezwykle przełomowy moment, ponieważ choć wiele technologii uległo zmianie - współczesne drukarnie nadal działają na podobnych zasadach, opierając się na błyskotliwym wynalazku Jana Gutenberga. 

Jak potoczyły się losy drukarstwa aż do powstania drukarki biurowej? 

W międzyczasie powstało jeszcze kilka fascynujących cudów techniki, które swoim rozwojem przyczyniły się do powstania nowoczesnych technologii druku, z którymi obcujemy oraz pracujemy po dziś dzień. Niektóre z nich nie są już używane, niektóre wręcz przeciwnie - wykorzystujemy po dziś dzień! O jakich wynalazkach mowa? 

Pierwsza szybkobieżna maszyna drukarska

Kolejny przełom przyniósł wiek XIX w którym po raz pierwszy zastosowana szybkobieżną maszynę drukarską. Co więcej! Wyżej wspomniana maszyna drukarska napędzana była maszyną parową oraz pozwalała na uzyskanie możliwości szybkiego wydruku. 

Rotacyjna maszyna drukarska

Rotacyjna maszyna drukarska powstała w roku 1847 roku. To maszyna w której forma drukowa jest zaokrąglona, a oznacza to, że powierzchnie drukujące są położone na powierzchni walca. Rotacyjne maszyny drukujące były bardzo wydajnymi i praktycznymi urządzeniami, ponieważ druk przemieszcza się w nich ze stałą szybkością oraz w jednym kierunku, co umożliwia nie tylko druk kilku arkuszy jednocześnie, ale i druk obustronny.

Linotyp 

Linotyp to mechaniczne urządzenie do składania czcionek, czyli prostymi słowami mówić - składania tekstu. Zostało ono skonstruowane przez amerykańskiego zegarmistrza Ottmara Mergenthalera. Zalety urządzenia to szybki skład oraz możliwość łamania tekstu z gotowych wierszy. Niestety linotyp posiada również sporą wadę - jest szkodliwy dla zdrowia, ponieważ wydziela bardzo szkodliwe opary ołowiu. 

Monotyp 

Inaczej mówiąc zecerstwo. Jest to maszyna odlewnicza, która służyła do składu tekstu oraz odlewania czcionek.  Tak naprawdę, aby wykorzystać ten sposób druku, potrzebne były aż dwie maszyny - klawiatura, czyli inaczej taster oraz odlewarki. Maszyny działały na zasilanie sprężonym powietrzem, który dostarczał kompresor. Matryce najczęściej wykonane były z mosiądzu oraz były montowane w specjalnej ramie, która ułatwiała drukowanie. 

Pierwsza maszyna offsetowa 

Pierwsza maszyna offsetowa powstała w 1904 roku i stała się najbardziej zaawansowaną metodą, pozwalającą na druk płaski. Stosowana głównie do wydruku gazet, czasopism, map oraz ulotek. Druk na maszynie offsetowe jest szybki oraz ekonomiczny. 

Jedna z ostatnich zmian, która powstała i doprowadziła nas do technologii druku cyfrowego było przeniesienie metody przygotowania do druku z zecerstwa (czyli monotypu) do DTP, które oznaczało zastąpienie przygotowywania oraz układania pojedynczych czcionek przez przygotowanie ich na ekranach komputerów, które później przenoszono na płyty i wykorzystywano do drukowania. 

Druk cyfrowy 

Na czym polega druk cyfrowy? Materiały przeznaczone do wydruku dostarczane są w postaci danych komputerowych, a drukowany obraz powstaje już w urządzeniu cyfrowym. Dzięki temu potrzebne materiały do druku możemy uzyskać praktycznie natychmiast oraz bardzo szybko je wydrukować. Zmniejsza to zarówno czas produkcji, jak i nakład kosztów potrzebnych do wydrukowania materiałów. 

Jak sami mieliście okazji zauważyć ludzkość uporczywie dążyła do unowocześnienia drukarskich technologii. Olśniewające pomysły wynalazców, doprowadziły nas do powstanie nie tylko ogólnodostępnej oraz taniej w utrzymaniu drukarki biurowej, ale i pozostałych urządzeń, które ułatwiają nam codzienne życie, takich jak kserokopiarki biurowe czy też niszczarki dokumentów. Nikt z nas nie wyobraża sobie pracy ani życia codziennego bez tych wynalazków, które na przełomie wieków całkowicie zmieniały bieg historii drukarstwa. 

Drukarka, urządzenie skanujące, niszczarka dokumentów - czy wyobrażasz sobie bez niej życie? My również nie! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl