Inni klienci kupili również
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C364
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C364

6 299,00 zł

5 121,14 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 654e
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 654e

10 999,00 zł

8 942,28 zł

szt.
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e

6 400,00 zł

5 203,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308

7 999,00 zł

6 503,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C360
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C360

5 500,00 zł

4 471,54 zł

szt.
Kserokopiarka kolorowa A3 + Laptop + niszczarka. Zestaw biurowy
Kserokopiarka kolorowa A3 + Laptop + niszczarka. Zestaw biurowy

9 500,00 zł

7 723,58 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280

4 900,00 zł

3 983,74 zł

szt.

Co zrobić ze zużytymi materiałami eksploatacyjnymi?

Zgodnie z Ustawą o odpadach na właścicielach zużytych kaset po tonerach i tuszach ciąży obowiązek ich utylizacji. Okazuje się bowiem, że materiały eksploatacyjne drukarek należą do materiałów niebezpiecznych, a więc szkodliwych dla środowiska. Gdzie należy oddać zużyte kasety tonerów i tuszy? Dlaczego nie można wyrzucić ich do standardowego kubła na śmieci i co grozi za nieprzestrzeganie przepisów? Sprawdziliśmy to.

Składniki tonerów i tuszy szkodliwe dla środowiska

Aby zrozumieć, dlaczego zużyte kasety tuszów i tonerów podlegają utylizacji, trzeba zapoznać się ze składem tych elementów. Wkłady do drukarek laserowych i atramentowych złożone są bowiem z mieszanki środków chemicznych, która może być szkodliwa dla środowiska. W zależności od rodzaju drukarki wkład wypełniony jest proszkiem, zawierającym między innymi cząstki żywicy, polimery, związki chelatowe, czy koagulaty. Całkowite opróżnienie kasety tonera lub tuszu jest niemożliwe, dlatego wyjęcie jej z drukarki i umieszczenie wśród odpadów zmieszanych może mieć poważne konsekwencje dla środowiska. Konieczne jest więc ich profesjonalne zniszczenie. Warto również pamiętać, że nie tylko chemiczny skład tuszy i tonerów stanowi powód ich utylizacji. Obudowa zużytej kasety wykonana jest z tworzyw sztucznych, a co za tym idzie - jej rozkładanie w środowisku potrwać może setki lat. Umieszczenie odpadu we właściwym pojemniku na śmieci nie tylko pozwoli je odpowiednio zutylizować, lecz niekiedy da im drugie życie, zgodnie z ideą recyklingu.

Sprawdź, jak postępować ze zużytymi kasetami tuszów i tonerów do drukarek

Czas pracy kasety z tuszem lub tonerem zależy od częstotliwości drukowania, jakości produktu, czy pojemności opakowania, jakie dedykowane jest danemu urządzeniu. Jednakże według wielu źródeł średni czas użytkowania wkładów do drukarek wynosi od kilkunastu tygodni do nawet kilkunastu miesięcy - jest to jednocześnie okres, po którym zakupić należy nowy tusz lub toner. Co z kolei zrobić z materiałami eksploatacyjnymi drukarek, które uległy zużyciu? Absolutnie nie należy ich wyrzucać do pojemników na odpady mieszane, czy tworzywa sztuczne.

Pierwsza możliwość ich utylizacji to pozostawienie pustych kaset w punkcie sprzedaży nowych materiałów eksploatacyjnych. Prawo nakłada bowiem na sprzedawców obowiązek przyjmowania zużytych tuszy i tonerów zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Specjalne pojemniki na puste opakowania po tuszach i tonerach po napełnieniu przekazywane są profesjonalnym firmom zajmującym się utylizacją śmieci, gdzie następnie dochodzi do ich zniszczenia. Pudła na tego typu odpady niebezpieczne spotkać można nie tylko w sklepach elektronicznych, lecz także w supermarketach, czy mniejszych sklepach osiedlowych.

Innym ze sposobów wykorzystania zużytych wkładów do drukarek jest ich sprzedaż zainteresowanym firmom. Te po skupie odpowiedniej ilości tonerów ponownie je wypełniają i sprzedają nowym właścicielom, jako pełnowartościowe produkty. Jednakże nie zawsze musisz odsprzedawać innym pusty toner lub tusz. Te można również zanieść do specjalistycznej firmy, która zajmie się ich regeneracją i ponownym napełnieniem. Dzięki temu zyskać można odświeżony materiał wymienny do drukarki gotowy do pracy. Czynność ta cieszy się sporą popularnością, głównie ze względu na niższą cenę usługi, niż w przypadku zakupu nowej części wymiennej do drukarki. Ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania mogą iść więc w parze!

Puste opakowania po niebezpieczny odpadach ma również obowiązek przyjmować gmina. W każdej z jednostek terytorialnych znajduje się tym samym Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie poza zużytymi tonerami i tuszami zostawić można również odpady budowlane, czy leki, które straciły termin przydatności. Stąd śmieci trafiają do specjalnych miejsc utylizacji, gdzie ich negatywny wpływ na środowisko ograniczany jest do minimum.

Konsekwencje nieprawidłowej utylizacji materiałów eksploatacyjnych drukarek

 Znane są już środowiskowe konsekwencje nieprawidłowej utylizacji pustych kaset tonerów i tuszy do drukarek. Jednakże samodzielne pozbywanie się tych niebezpiecznych odpadów poprzez palenie, mieszanie z tradycyjnymi odpadami, czy porzucanie na tak zwanych "dzikich wysypiskach śmieci" może nieść za sobą również konsekwencje prawne. W myśl Ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 roku istnieje obowiązek utylizacji niebezpiecznych odpadów, w tym również kaset po tuszach i tonerach. Jego przestrzeganie dokumentowane jest Kartą Przekazania Odpadu, która wydawana jest firmom korzystającym z urządzeń drukujących. Podczas przekazywania zużytych tuszów i tonerów do właściwych punktów w dokumencie umieszcza się informacje o ich wadze oraz dacie przekazania. Tak przygotowany wpis niezbędny jest w czasie kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska, nadzorującej realizację przepisów Ustawy o odpadach w danej organizacji. Warto więc pamiętać, że odpowiednia utylizacja materiałów eksploatacyjnych drukarek konieczna jest nie tylko ze względów ekologicznych, lecz także prawnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl