Inni klienci kupili również
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C368
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C368

8 599,00 zł

6 991,06 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308

7 999,00 zł

6 503,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C458
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C458

12 500,00 zł

10 162,60 zł

szt.
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e

6 400,00 zł

5 203,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C287
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C287

5 999,00 zł

4 877,24 zł

szt.

Drukarki laserowe – za i przeciw

Drukarki laserowe mają tysiące zwolenników. Wśród ich zalet wymienia się między innymi szybką pracę, czy względnie niskie koszty eksploatacji - szczególnie w przypadku dużej ilości wydruków. Zdaniem części kupujących urządzenia te mają jednak wady, których nie da się przeoczyć. Co w rzeczywistości zaliczyć można do zalet drukarek laserowych, a co przemawia przeciw ich zakupowi? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Jeśli szybka kserokopiarka, to tylko laserowa!

W pierwszej kolejności warto skupić się na szybkości wydruków. Ta ma bowiem szczególne znaczenie w miejscach generujących wiele dokumentów, a więc między innymi w szkołach, czy biurach. W porównaniu z drukarką atramentową urządzenie laserowe znacznie krócej wykonuje swoją pracę. Śledząc funkcjonowanie obu sprzętów zobaczyć można, że drukarka laserowa przenosi tusz na papier nawet dwa razy szybciej, niż atramentowa. Czy to oznacza, że w każdym z przypadków kserokopiarka laserowa kończy wykonywanie swojego zadania szybciej, niż atramentowa? Niestety nie. Znaczące różnice w czasie drukowania widać dopiero podczas generowania dużej partii wydruków. Pojedyncze kartki są bowiem przepuszczane przez sprzęt w zbliżonym tempie. Szybkość pracy drukarki laserowej będzie więc dużą zaletą dla biur, czy szkół, jednak niekoniecznie doceniona zostanie przez użytkowników indywidualnych. W tym przypadku przyjmujemy jednak, że tempo działania drukarki laserowej przemawia za jej zakupem i uznajemy je za wielką zaletę sprzętu. 

Kserokopiarka laserowa biurowa a jakość wydruku

Skoro wiadomo już, że laserowa kserokopiarka biurowa działa znacznie szybciej, niż jej atramentowy odpowiednik, to warto skupić się na jakości wydruków generowanych przez to urządzenie. W tym przypadku również duże znaczenie ma sposób użytkowania sprzętu i stawiane przed nim oczekiwania. Przejdźmy jednak do rzeczy. Kserokopiarka laserowa bez wątpienia proponuje znacznie lepszą jakość wydrukowanych dokumentów czarno- białych. W odróżnieniu od urządzeń atramentowych na kartkach nie pozostają ślady rozmazanego tuszu, a elementy widoczne na ich powierzchni są wyraźne i ostre. Zwykle cechują się one też większą wodoodpornością, niż druk atramentowy. Skąd więc wątpliwości, co do jakości przygotowywanych wydruków? Kserokopiarka laserowa niezbyt dobrze radzi sobie bowiem podczas drukowania wyraźnych zdjęć kolorowych. Elementy naniesione przez urządzenie są wówczas znacznie gorzej widoczne, niż w przypadku pracy wykonanej przez sprzęt atramentowy. Nie ma to jednak zwykle dużego znaczenia dla biur, gdzie dokumenty tworzone są w odcieniach szarości. Podobnie, jak w przypadku szybkości pracy, również dobrą jakość wydruku zaliczamy do czynników przemawiających za zakupem laserowej kserokopiarki biurowej!

Czy laserowa drukarka biurowa jest tańsza w eksploatacji?

Ważnym czynnikiem w czasie decydowania o zakupie sprzętu, będzie koszt jego eksploatacji. Ten również wzięliśmy pod lupę podczas przygotowywania artykułu. Na pierwszy rzut oka widać, że koszt zakupu tonerów do atramentowej kserokopiarki jest znacznie niższy, niż w przypadku elementów wymiennych w urządzeniu laserowym. Szybko okazuje się jednak, że to właściciele drukarek laserowych znacznie lepiej ulokowali swoje pieniądze. Dlaczego? Wszystko przez wydajność tonerów umieszczonych w urządzeniu. Klasyczna, atramentowa drukarka biurowa jest w stanie wygenerować znacznie mniej stron wydruku na jednym wkładzie, niż sprzęt laserowy. Również cena jednej wydrukowanej kartki przemawia na korzyść urządzeń laserowych. Szacuje się, że średni koszt jednej strony A4 wydrukowanej przez kserokopiarkę atramentową wynosić może około 40 groszy, podczas gdy laserowej... niespełna 10 groszy. W odróżnieniu od wcześniej omawianych cech koszt eksploatacji urządzeń laserowych jednoznacznie przemawia za ich zakupem. Czy to oznacza, że sprzęt ten nie ma żadnych wad? Niestety nie.

Spore "przeciw" już przy zakupie, czyli cena kserokopiarki laserowej

Dużym zaskoczeniem może być bowiem koszt zakupu samej kserokopiarki laserowej, który znacznie przewyższa nabycie klasycznej atramentówki. Choć najtańsze z urządzeń kupić można już za około 200 złotych, to najczęściej oznacza to drogie części wymienne. Producenci chętnie umieszczają bowiem w wystawianych na sprzedaż sprzętach mniej wydajne, "startowe" tonery, które wymienić trzeba relatywnie szybko. Wówczas może okazać się, że zakup materiałów eksploatacyjnych przewyższa kwotę wydaną na samo urządzenie, dlatego na najtańsze z urządzeń warto decydować się w ostateczności. Ile zapłacić trzeba za stosunkowo niezawodny sprzęt, który zagwarantuje szybką pracę, dobrej jakości wydruki i niskie koszty eksploatacji? To zależy od wybranego producenta, jednak średnia cena kserokopiarki laserowej waha się wówczas od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Trzeba przyznać, że ta informacja to poważna wada laserowych urządzeń i niekiedy może zaważyć na ostatecznej decyzji na temat zakupu sprzętu do domu, biura, czy szkoły.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl