Inni klienci kupili również
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C364
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C364

6 299,00 zł

5 121,14 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 654e
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 654e

10 999,00 zł

8 942,28 zł

szt.
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e

6 400,00 zł

5 203,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308

7 999,00 zł

6 503,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C360
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C360

5 500,00 zł

4 471,54 zł

szt.
Kserokopiarka kolorowa A3 + Laptop + niszczarka. Zestaw biurowy
Kserokopiarka kolorowa A3 + Laptop + niszczarka. Zestaw biurowy

9 500,00 zł

7 723,58 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280

4 900,00 zł

3 983,74 zł

szt.

Drukarki atramentowe – wady i zalety

Wybór drukarki to czasem decyzja na kilka lat. Warto zatem wybrać mądrze, tak aby nie żałować zakupu. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem drukarki atramentowej do swojego domu lub biura i nie jesteś pewien, czy jest to dobra decyzja, przeczytaj najważniejsze informacje na temat tego rozwiązania. Poznając bowiem wady i zalety drukarek atramentowych, będziesz w stanie trafnie wybrać urządzenie, które odpowie na wszystkie Twoje potrzeby i oczekiwania. W poniższym artykule znajdziesz kilka istotnych kwestii, które warto przeanalizować zanim dokonasz zakupu. Zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem.

Drukarki atramentowe w porównaniu z innymi rozwiązaniami

Drukarki atramentowe wciąż są najchętniej wybierane przez użytkowników, zwłaszcza do użytku w warunkach domowych. Podstawową różnicą, która pozwala odróżnić atramentowe rozwiązanie od innych dostępnych na rynku propozycji, jest oczywiście zastosowana technologia. Drukarki biurowe i domowe oparte na druku atramentowym wykorzystują działanie tuszy, jakie umieszczone są w kartridżach. Podczas procesu drukowania niewielkie kropelki atramentu są wystrzeliwane na papier pod dużym ciśnieniem. Drukarki atramentowe różnią się także oczywiście ceną samego urządzenia i kosztem materiałów eksploatacyjnych. Jeśli chodzi o wkłady, w zależności od rodzaju urządzenia mogą to być cztery osobne pojemniki, tak jak w przypadku urządzeń laserowych (C - Cyan, M - Magenta, Y - Yellow, K - Black) lub dwa zasobniki - jeden czarny i drugi łączący w sobie trzy kolory (R - Red, G - Green, B - Blue), które po zmieszaniu tworzą odpowiednią barwę. 

Drukarki atramentowe - zalety

Podstawowe zalety drukarek i kserokopiarek atramentowych to: 

  • cena - urządzenia atramentowe wciąż cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza z uwagi na niską cenę. Producenci wciąż prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej atrakcyjnych propozycji cenowych. W ten sposób obecnie na rynku dostępne są urządzenia, które można kupić za mniej niż 300, a czasem nawet mniej niż 200 złotych. Kwota ta wydaje się być niewiarygodnie niska. Przekłada się to jednak na dość wysoki koszt materiałów eksploatacyjnych, o czym przeczytasz w kolejnej części artykułu, 
  • gotowość do pracy - urządzenia atramentowe z uwagi na wykorzystywaną technologię są gotowe do pracy niemal natychmiast po uruchomieniu. Proces nagrzewania się jest maksymalnie zoptymalizowany i skrócony, a co za tym idzie można szybciej rozpocząć drukowanie. 

 

Drukarki atramentowe - wady

Drukarki atramentowe pomimo tego, że są atrakcyjne pod względem cenowym i niezwykle szybko gotowe do pracy, mają jednak kilka istotnych wad, które mogą zaważyć na decyzji odnośnie zakupu tego rodzaju rozwiązania, na poczet innej alternatywnej propozycji. Kluczowe wady drukarek i kserokopiarek atramentowych to: 

  • koszt materiałów eksploatacyjnych - nierzadko zdarza się, że choć zakup urządzenia wiąże się z niewielkim kosztem, tak zakup materiałów eksploatacyjnych na dalszym etapie wiąże się już z kosztem, który porównywalny jest do zakupu nowej drukarki. Atrakcyjna cena samego urządzenia nie idzie niestety w parze z kosztami związanymi z zakupem tuszy. 
  • wydajność materiałów eksploatacyjnych - warto podkreślić, że tusze mimo swojej ceny wystarczają na dość niewielką ilość stron, zwykle jest to wartość wahająca się od około kilkuset do tysiąca stron. Biorąc pod uwagę, iż drukarka biurowa zwykle jest wysoce eksploatowana przez pracowników, kwestia wymiany tuszy w niewielkich odstępach czasu, może być zwyczajnie uciążliwa. 
  • prędkość druku - o ile drukarki atramentowe znacznie szybciej są gotowe do pracy, o tyle kopiarki i drukarki laserowe znacznie szybciej oddają gotowe kopie. Druk z wykorzystaniem atramentu wiąże się więc z dłuższym oczekiwaniem na wydruk, zwłaszcza w kolorze. 
  • jakość wydruku - wydruki atramentowe mają dobrą jakość, ale po pewnym czasie stają się one wyblakłe. Atramentowe kopie nie są też odporne na kontakt z wodą, automatycznie zaczynają się bowiem rozmywać.
  • zasychające tusze i głowice - jest to problem, który występuje wyłącznie w przypadku tego rodzaju urządzeń. Inne rozwiązania wolne są bowiem od takiego zjawiska. Brak regularnego korzystania z drukarki atramentowej może objawić się zaschniętymi tuszami. W konsekwencji należy wymienić materiały eksploatacyjne na nowe, a czasem nawet całe urządzenie. 

Podsumowanie 

Atramentowe drukarki z uwagi na atrakcyjną cenę zakupu to dobre rozwiązanie, które jednak sprawdzi się wyłącznie w warunkach domowych. Kserokopiarka biurowa powinny być jednak przede wszystkim znacznie bardziej wydajna i mniej kosztowna, jeśli chodzi o zakup materiałów eksploatacyjnych. Choć drukarki laserowe są nieco droższe od atramentówek, pamiętaj, że możesz zawsze zapoznać się z ofertą na kopiarki używane lub kopiarki poleasingowe, które często są jeszcze w bardzo dobrym stanie, dzięki czemu mogą posłużyć wiele lat. Korzystną dla przedsiębiorców opcją jest również skorzystanie z leasingu drukarek lub dzierżawy kserokopiarek, co umożliwi Ci korzystanie z wysokiej jakości urządzenia za stosunkowo niski, miesięczny koszt, który i tak musiałbyś ponieść kupując chociażby materiały eksploatacyjne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl