Inni klienci kupili również
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C368
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C368

8 599,00 zł

6 991,06 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308

7 999,00 zł

6 503,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C458
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C458

12 500,00 zł

10 162,60 zł

szt.
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e

6 400,00 zł

5 203,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C287
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C287

5 999,00 zł

4 877,24 zł

szt.

Jak bezpiecznie wyczyścić drukarkę?

Jak bezpiecznie wyczyścić drukarkę?

Tym razem podejmujemy temat czystości kserokopiarek i innych urządzeń drukujących. Nie mamy jednak na myśli tego, że obudowa Twojej drukarki ma lśnić i przejść test białej rękawiczki. Oczywiście przecierasz pewnie drukarkę z wierzchu ścierką, gdy zgromadzi się na niej kurz – elegancki wygląd we wnętrzu pomieszczenia też ma przecież znaczenie. Dla wydajności Twojej drukarki i jakości uzyskiwanego druku najważniejsza jest jednak czystość wnętrza drukarki i jej poszczególnych elementów. Jak o to jednak zadbać? Przecież nie wylejesz na swoją bizhub C35P wiadra wody lub nie wjedziesz do środka mopem. Co zatem możesz zrobić?

Profilaktyka

To, że podczas pracy drukarki w naturalny sposób tworzą się i dostają do niej zanieczyszczenia, jest czymś jak najbardziej naturalnym. Duża część awarii kserokopiarek jest jednak wyraźną winą i nieuwagą samych ich użytkowników. Są też bowiem zanieczyszczenia, które generujemy my sami, a jakich moglibyśmy naszym drukarkom oszczędzić. Najlepszym przykładem jest przywoływane już kilkakrotnie na naszym blogu stawianie kserokopiarki na korytarzu w firmie, przy drzwiach. Dostają się do niej wówczas elementy, które wcale nie musiałyby się w niej znaleźć – kurz, piasek. Inną sprawą jest to, co do wnętrza urządzeń drukujących często dostaje się nie za sprawą niewłaściwego miejsca dla kserokopiarki, lecz samych jej użytkowników. Resztki jedzenia, woda, liście ze stojących w pobliżu kwiatków i strzępki materiałów biurowych – wszystko to znajduje się we wnętrzach wielu drukarek i powoduje w nich nawet bardzo poważne awarie. Chcąc zadbać o czystość w drukarce, a co za tym idzie, jej żywotność, powinniśmy więc zadbać o czystość samego otoczenia drukarki i higienę pracy z nią. Dopiero wówczas wszelkie próby bardziej specjalistycznego, technicznego zatroszczenia się o czystość wnętrza drukarki będą mieć sens.

Czyszczenie ręczne

O higienę wielu elementów drukarki, wbrew temu, co mogło Ci się wydawać, możesz zadbać w dość standardowy sposób, używając takich narzędzi, jak ściereczka, czy drobna szczoteczka. Odkurzaj regularnie płytę skanera, aby kurz lub też pozostałości papieru bądź zszywki nie przedostawały się z niej do wnętrza kopiarki. W podobny sposób możesz odkurzyć skrawki papierów z podajników. Szmatką możesz natomiast usunąć pozostałości tuszu oraz tonera. W tym celu wyłącz urządzenie i otwórz klapę bądź sprawdź wszystkie podajniki. Jeśli plamy są na samym kartridżu lub pojemniku z tonerem, również mogą one wpływać na zanieczyszczenie drukowanych dokumentów, więc z nich też możesz delikatnie je usunąć. W trudniej dostępne miejsce wjedź delikatnie np. szczoteczką do zębów. Oczywiście wszystko wykonać należy powoli i bez siłowego wciskania ścierki, czy szczotki w każde miejsce. Nikt nie wymaga od Ciebie rozkręcania urządzenia, czy też wyczyszczenia każdej najdrobniejszej śrubki – przetrzyj po prostu od czasu do czasu miejsca, do których masz dostęp z pozostałości materiałów eksploatacyjnych – może to naprawdę wiele dać.

Czyszczenie głowic drukarek atramentowych

Czyszczenie głowic to czynność dotycząca urządzeń działających na tusz. Wykonuje się ją, gdy ten zasechł i mamy problem z drukowaniem. Niektóre urządzenia posiadają też funkcję automatycznego czyszczenia głowic, aby zapobiec zaschnięciu tuszu. To, jak konkretnie skorzystać z opcji czyszczenia głowic z poziomu urządzenia, odnajdziesz w jego instrukcji i specyfikacji technicznej, więc warto do niej zajrzeć, gdy posiadasz urządzenie atramentowe. Przeważnie wystarczy kilka kliknięć lub skorzystanie z konkretnej opcji w menu drukarki, aby w ciągu kilku chwil przeprowadzić niezagrażające urządzeniu czyszczenie głowic.

Czego nie robić?

Czego ustrzegać się podczas czyszczenia kserokopiarki lub drukarki, aby nie pogorszyć jej stanu lub jej nie uszkodzić? Najbezpieczniejszym wyjściem będzie zapoznanie się z instrukcją urządzenia przed czyszczeniem i sprawdzenie, jakie elementy w jaki sposób zaleca czyścić producent. Szczególnie, gdy nie jesteś pewny lub nie robiłeś tego wcześniej, lepiej sprawdzić to w ten sposób niż nieświadomie zniszczyć urządzenie. Wszelkie czyszczenie przy użyciu mokrej szmatki i dotyczące wewnętrznych elementów powinno się odbywać przy wyłączonym urządzeniu – pamiętajmy, że drukarka działa przecież na prąd a woda i prąd to nigdy nie jest dobre i bezpieczne połączenie. Unikaj też żrących, nieprzeznaczonych do czyszczenia urządzeń elektronicznych środków, a także chusteczek higienicznych, które łatwo się drą i pozostawią w drukarce drobny osad.

Co możemy w kilku słowach poradzić w kwestii zachowania czystości drukarki? Ostrożność, stosowanie się do zaleceń producenta i regularność. Jakość wykonywanych przez Ciebie druków będzie dzięki temu dłużej utrzymywać się na wysokim poziomie. Dłużej też będziesz mógł korzystać z urządzenia bez konieczności udawania się do serwisu. W konsekwencji kilka minut co jakiś czas przeznaczone na wyczyszczenie kserokopiarki może przynieść Ci znaczną oszczędność, ponieważ unikniesz napraw lub szybszej wymiany używanego modelu urządzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl