Inni klienci kupili również
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C364
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C364

6 299,00 zł

5 121,14 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 654e
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 654e

10 999,00 zł

8 942,28 zł

szt.
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e

6 400,00 zł

5 203,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308

7 999,00 zł

6 503,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C360
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C360

5 500,00 zł

4 471,54 zł

szt.
Kserokopiarka kolorowa A3 + Laptop + niszczarka. Zestaw biurowy
Kserokopiarka kolorowa A3 + Laptop + niszczarka. Zestaw biurowy

9 500,00 zł

7 723,58 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280

4 900,00 zł

3 983,74 zł

szt.

Słownik pojęć urządzeń drukujących – część 2

Słownik pojęć urządzeń drukujących – część 2

Pojęcia urządzeń drukujących:

Zaznajomiliśmy się już z podstawowymi pojęciami dotyczącymi urządzeń drukujących. Wiemy, z czego składa się kserokopiarka oraz jakie są rodzaje drukarek. Wciąż jednak wiele funkcji poszczególnych urządzeń może być dla użytkownika niejasnych. Często w ich opisach używane są specjalistyczne zwroty lub nazwy wywodzące się z języka angielskiego, które nie będą dla wszystkich jasne – szczególnie dla osób, dla których jest to pierwszy zakup zaawansowanego urządzenia drukującego do firmy. Rozszerzmy zatem naszą drukarską wiedzę i spróbujmy przybliżyć kolejne pojęcia dotyczące urządzeń drukujących.

Czas nagrzewania

Czas, jakiego potrzebuje urządzenie od momentu włączenia do rozpoczęcia pracy. Parametr ten praktycznie nie ma znaczenia przy mniejszych urządzeniach domowego użytku. W przypadku większych urządzeń wartość ta będzie wzrastać, dlatego warto zwrócić na nią uwagę podczas zakupów.

Druk monochromatyczny

Druk dokumentów w skali szarości, czyli przeciwieństwo druku potocznie zwanego „kolorowym”. Obecnie stosuje się go głównie jedynie jako opcję wydruku na urządzeniach mogących drukować również w kolorze. Istnieją jednak modele drukarek i kserokopiarek, które mogą pracować jedynie w trybie monochromatycznym. Jest to tańsza opcja dla mniejszych biur i innych miejsc, gdzie nie ma potrzeby przygotowywania druków kolorowych.

Drukarka GDI

Urządzenie pracujące w systemie opisu strony GDI, co oznacza, że drukarka taka nie ma możliwości samodzielnego przetworzenia przesyłanego pliku z komputera, lecz otrzymuje od niego już przetworzoną postać danego dokumentu. Wykorzystuje więc do pracy pamięć wewnętrzną samego komputera. Do zastosowania takiego urządzenia konieczny jest system graficzny GDI systemu operacyjnego Windows. Drukarki takie stosowane są często w mniejszych firmach i w domach, ponieważ są tańsze, lecz jednocześnie bardziej obciążają swoją pracą sam komputer. Może być więc to opłacalne wyjście, gdy nie zależy nam na intensywnej, codziennej eksploatacji urządzenia drukującego.

DualScan

Podajnik do jednoczesnego skanowania obydwu stron dokumentu. Użytkownik nie musi dzięki temu przekładać kartki podczas skanowania. Zwiększa to wydajność całego procesu, w zależności od konkretnego modelu urządzenia, nawet do 300 skanów na minutę.

Dupleks

Moduł umożliwiający automatyczne drukowanie dwustronne. Po wydruku pierwszej strony na kartce, urządzenie nie oddaje jej na tacę, lecz pobiera z powrotem, odwraca i zadrukowuje drugą stronę. Eliminuje to konieczność ręcznego przekładania kartek, aby uzyskać druk dwustronny, co było charakterystyczne dla starszych urządzeń.

Finiszer

Element urządzenia, dzięki któremu możliwe jest wykańczanie druków w postaci ich dziurkowania, sortowania, czy zszywania. Urządzenia z finiszerem z naszej oferty to np. Konica Minolta Bizhub C224 oraz Konica Minolta C364.

Interfejs

Określa, w jaki sposób można połączyć urządzenie drukujące z komputerem. Upraszczając, określenie wtyczki oraz gniazda pasujących do siebie, przy pomocy których połączymy obydwa sprzęty. W przypadku połączenia drukarki i komputera może to być np. interfejs USB, co oznacza, że drukarkę podłączymy do komputera kablem USB, który popularnie stosowany jest również do podłączenia myszek, klawiatur i innych komputerowych urządzeń peryferyjnych.

Język opisu strony

Wydając polecenie drukowania z komputera, przesyłasz do urządzenia drukującego informacje na temat tego, jak wyglądać ma wydrukowana strona. Informacje te zawarte są w postaci danych opisanych właśnie językiem opisu strony. Potrzeba opracowania takiej technologii pojawiła się wraz z drukarkami umożliwiającymi druk grafiki. Z językiem opisu strony wiążą się też kolejne pojęcia, z którymi możesz się spotkać, a mianowicie PostScript oraz PCL. Są one niczym innym, jak rodzajami języków opisu strony. Pierwszy z nich to obecnie standard w urządzeniach fotograficznych opracowany przez firmę Adobe. Drugi jest rezultatem prac firmy HP.

Kontroler druku

Odpowiada za komunikację pomiędzy komputerem a sprzętem drukującym, działając w oparciu o jeden z opisanych powyżej języków opisu strony. Popularnym rozwiązaniem w nowoczesnych urządzeniach drukujących są systemy przetwarzania danych Fiery, na jakich pracuje również wiele dostępnych u nas modeli maszyn.

Normatywne obciążenie drukarki

Parametr określający ilość druków, jakie drukarka jest w stanie wykonać na miesiąc. To bardzo istotna informacja w przypadku zakupu urządzeń, które zamierzamy intensywnie eksploatować – np. w biurze. Pozwala określić, czy dany model spełni nasze oczekiwania pod względem intensywności możliwej pracy.

PPM

Pages per minute, czyli ilość stron na minutę. Prosta jednostka służąca do opisania wydajności drukarki. Skrót ten stosowany jest powszechnie, więc możesz spotkać się z nim również podczas zakupu swojego urządzenia.

Skanowanie SMB

Scan to Home – skanowanie pliku do folderu sieciowego udostępnionego w domowej sieci. Oznacza to, że dokumenty można skanować bezpośrednio do folderu, do którego dostęp będą mieć użytkownicy wielu urządzeń. Wykorzystywane jest to przede wszystkim w biurach, gdzie zachodzi konieczność stosowania folderów sieciowych z dostępem dla konkretnych użytkowników.

Toner polimeryzowany

Pojęcie to spotkasz przy zakupie urządzeń marki Konica Minolta. Toner polimeryzowany różni się od standardowego cząsteczkami, które znajdują się w jego wnętrzu. Są one o połowę mniejsze oraz mają jednolity kształt, a także zawierają wosk. W rezultacie zastosowanie takiego tonera daje możliwość oszczędności zarówno na zużytych materiałach, jak i energii elektrycznej. Toner polimeryzowany podwyższa też jakość druku, zbliżając ją znacznie do druku offsetowego.

Znak wodny

Drukowanie obrazu lub tekstu „nad” bądź „pod” treścią właściwą dokumentu. Stosuje się go z reguły na wszystkich stronach np. w celu identyfikacji dokumentów firmowych, nanosząc logo przedsiębiorstwa. Jego użycie poprawia bezpieczeństwo druku, dając łatwą możliwość zweryfikowania autentyczności firmowych dokumentów. Funkcja znaku na tekście stosowana jest np. w celu dodania adnotacji o poufności danego dokumentu. Samo pojęcie znaku wodnego pochodzi z ery znacznie poprzedzającej obecne techniki drukarskie, ponieważ jego powstanie datuje się na XII wiek.

Dzisiaj, jak możesz zauważyć, skupiliśmy się na bardziej technicznych pojęciach, odnoszących się bardziej do pracy urządzeń drukujących niż ich budowy, jak w pierwszej części naszego słownika. Mamy nadzieję, że wiedza ta choć trochę pomoże Ci podczas zakupów drukarek i kserokopiarek do swojego domu lub firmy. Z pewnością nie wyczerpaliśmy jeszcze tematu i do dopowiedzenia istniałoby mnóstwo informacji, lecz po przeczytaniu tego wpisu powinieneś mieć wiedzę na temat podstawowych parametrów drukarki i niektórych funkcji, które możesz wziąć pod uwagę podczas zakupów. Być może choć trochę enigmatycznie brzmiących pojęć, z którymi nie miałeś wcześniej do czynienia, jeśli nie kupowałeś tego rodzaju sprzętu, jest już dla Ciebie nieco bardziej zrozumiałych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl