Inni klienci kupili również
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C368
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C368

8 599,00 zł

6 991,06 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308

7 999,00 zł

6 503,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C458
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C458

12 500,00 zł

10 162,60 zł

szt.
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e

6 400,00 zł

5 203,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C287
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C287

5 999,00 zł

4 877,24 zł

szt.

Jak dużym zagrożeniem są w rzeczywistości zużyte tusze i tonery?

Jak dużym zagrożeniem są w rzeczywistości zużyte tusze i tonery?

Dziś po raz kolejny mamy dla naszych czytelników temat już poruszany w naszych artykułach, lecz chcemy przyjrzeć się nieco bliżej pominiętym dotychczas kwestiom i spojrzeć na problem w nieco inny sposób. Problem ten dotyczy tuszów i tonerów, a konkretnie tego, co robimy z nimi po ich zużyciu i jaki ma to wpływ na nasze otoczenie. Jak mamy okazję przekonywać się obecnie na co dzień w przypadku pandemii Covid-19, fanów teorii spiskowych nie brakuje – również w przypadku zanieczyszczenia środowiska materiałami takimi, jak właśnie tonery, wiele osób bagatelizuje sprawę, mówiąc wręcz o tym, że wszelkie proekologiczne działania mają na celu jedynie wyciągnięcie jeszcze większej ilości pieniędzy od przedsiębiorców. Dziś zatem artykuł dla sceptyków – dlaczego naprawdę warto odpowiednio utylizować tusze, tonery do drukarek i inne, podobne odpadki?

Zasady utylizacji tonerów i tuszów

Przypominamy przede wszystkim o tym, że tusze do drukarek i tonery nie są odpadkami, które powinny trafiać do naszych zwykłych śmietników wraz z innymi, zmieszanymi śmieciami. Miejscem, gdzie należy je oddać, są przede wszystkim Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych obecne w każdej gminie. Ponadto prawo nakłada też obowiązek przyjęcia od użytkownika zużytego tonera lub tuszu na wielu sprzedawców. Bez problemu odnajdziesz pojemniki na tego typu odpady nie tylko w marketach elektronicznych, ale też wielu innych sklepach, nawet supermarketach. Wydaje się więc, że wrzucenie tego rodzaju śmieci do właściwego pojemnika nie powinno być problematyczne. Dane szacunkowe na temat utylizacji tonerów i tuszów są jednak w rzeczywistości bardzo smutne. Według wielu badań, do właściwie oznaczonych pojemników lub punktów utylizacji trafia zaledwie 8-15% tonerów i tuszów. Dlaczego każdemu z nas powinno zacząć bardziej zależeć na tym, aby obraz ten zmienić?

Obudowy

Wiele mówi się o rozkładających się przez dziesiątki tysięcy lat plastikowych butelkach, czy opakowaniach po produktach spożywczych. Obrazek tego rodzaju śmieci zalegających chociażby na plażach i na dnie morza jest bardzo przemawiającą do wielu osób wizją, popularnie stosowaną do tego, aby uświadomić nas o szkodliwej dla natury działalności nas samych. Pamiętać należy więc również o tym, że kartridże i obudowy tonerów to nic innego, jak ten sam właśnie plastik. Pomijając sam skład materiałów eksploatacyjnych do drukarek i kserokopiarek, już sama ich obudowa, jeżeli nie posortujemy naszych odpadów, będzie kolejną cegiełką do degradacji naszego środowiska naturalnego. Nie wyrzucając zużytego kartridżu do właściwego pojemnika, być może zapewniasz mu właśnie taki długi, trwający dziesiątki lat, niechlubny żywot gdzieś na łonie natury, gdzie powolnie rozkładając się, równie powolnie będzie ją niszczyć.

Skład chemiczny

Osobną kwestią jest to, czym w rzeczywistości drukujemy, czyli co znajduje się w tuszach i tonerach obecnych w naszych kserokopiarkach, drukarkach i innych urządzeniach drukujących. Tam możemy natomiast znaleźć prawdziwe chemiczne bogactwo i pierwiastki z praktycznie każdego zakątka tablicy Mendelejewa. Skład poszczególnych rodzajów tuszów to bowiem m.in. koagulanty, polimery, związki chelatowe, czy konserwanty. Polimery syntetyczne to nic innego, jak kolejne substancje sztuczne, obecne zarówno w opakowaniach i wielu plastikowych przedmiotach, z którymi mamy do czynienia na co dzień, jak też w trudniejszych w składowaniu i utylizacji odpadach medycznych oraz budowlanych. O konserwantach nie trzeba chyba za wiele dodawać – nie chcemy, aby trafiały one do naszych organizmów w żywności, więc ich trafienie do środowiska naturalnego również musi siać w nim spustoszenie. Tonery to natomiast mieszanka składająca się m.in. z żywicy, pigmentów i żelaza. Mimo iż Twój tusz lub toner będzie zużyty i zdecydujesz się go wyrzucić, nie oznacza to, że będzie on pozbawiony cząsteczek wymienionych wyżej substancji – te w mniejszym lub większym stopniu zawsze w nim pozostaną. Ponownie powiedzmy najpierw o niekorzystnym wpływie tych materiałów na człowieka. Mogą one bowiem powodować astmę, pylicę, a nawet zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory. Czy środowisko naturalne jest wolne od zagrożeń powodowanych przez te substancje? Oczywiście, że nie. Należy dodać jeszcze fakt łatwopalności wielu składników tuszów i tonerów. Porzucone materiały eksploatacyjne w lesie lub na innym dzikim wysypisku mogą być więc jeszcze dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko potencjalnych pożarów, które również stają się coraz trudniejszym problemem do opanowania we współczesnym świecie (np. tegoroczne pożary w Australii).

Nie przyszłoby Ci do głowy, by tusz z drukarki wdychać lub jeść go, tak jak ostrzega się dzieci przed wkładaniem do buzi kredek i innych przyborów szkolnych, które również mogą być trujące. To jest oczywistym dla większości z nas faktem. Dlaczego zatem duża część użytkowników drukarek nie widzi problemu, aby tymi samymi substancjami „częstować” nasze środowisko? To jest problem, którego rozwiązanie zajmie człowiekowi zapewne wiele pokoleń. Miejmy nadzieję, że dobre nawyki nie przyjdą zbyt późno. Jak widzisz, wbrew pozorom, to, jak użytkujesz drukarkę, nie jest tylko sprawą wewnętrzną Twojej firmy, gra toczy się o znacznie większą stawkę niż Twoje codzienne wydruki – pamiętaj o tym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl