Inni klienci kupili również
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C3320i
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C3320i

7 999,00 zł

6 503,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 654e
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 654e

10 999,00 zł

8 942,28 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 224e
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 224e

5 200,00 zł

4 227,64 zł

szt.
Kserokopiarka czarno-biała A3 Konica Minolta Bizhub 223
Kserokopiarka czarno-biała A3 Konica Minolta Bizhub 223

2 900,00 zł

Cena regularna:

4 400,00 zł

2 357,72 zł

Cena regularna: 3 577,24 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 423
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 423

5 200,00 zł

4 227,64 zł

szt.
Toner oryginalny Konica Minolta TN321M do BizHub C224/C224e/C284/C284e/C364/C364e, Magenta
Toner oryginalny Konica Minolta TN321M do BizHub C224/C224e/C284/C284e/C364/C364e, Magenta

425,00 zł

Cena regularna:

449,00 zł

345,53 zł

Cena regularna: 365,04 zł

szt.
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C258
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C258

7 380,00 zł

6 000,00 zł

szt.

Co oznacza rozdzielczość DPI? Jak dobrać odpowiednią?

Co oznacza rozdzielczość DPI? Jak dobrać odpowiednią?

Dowiedz się, co to jest DPI i dlaczego dobór urządzenia o odpowiedniej wartości tego parametru jest ważne dla komfortu jego codziennej obsługi. Sprawdź również, jak dobrać rozdzielczość DPI do określonych zastosowań, jaka drukarka sprawdzi się w domu i biurze, a jaką wybrać do celów profesjonalnych.

Jeśli szukasz sposobu na ograniczenie zużycia atramentu lub tonera w drukarce, chcesz poprawić jakość wydruku zdjęć lub grafik, ewentualnie zwiększyć szczegółowość skanów, koniecznie zapoznaj się z możliwościami drukarki w zakresie ustawień DPI. Z poniższego tekstu dowiesz się, co to jest DPI i jak ustawić jego prawidłową wartość. Podpowiemy również, kiedy wysoka rozdzielczość DPI jest ważna, a kiedy ma mniejsze znaczenie.

Czym jest rozdzielczość DPI i dlaczego jest ważna?

Skrót DPI pochodzi od angielskiego sformułowania dots per inch, co można tłumaczyć jako punkty na cal. Z logicznego punktu widzenia wydaje się, że im więcej punktów na cal, tym wydruk jest bardziej szczegółowy i tym samym wyraźniejszy. Rzeczywiście tak jest, ale tylko w przypadku oglądania wydruku z małej odległości i przy zastosowaniu dobrej jakości papieru. Wszystko kosztem większego zużycia tuszu, co w przypadku wydruku zwykłych dokumentów tekstowych nie ma większego sensu.

Warto pamiętać, że w przypadku dokumentów tekstowych, dla ich czytelności wystarczającą jakość wydruku uzyskamy przy ustawieniu rozdzielczości 300 DPI. Wyższe rozdzielczości mają sens tylko w przypadku wydruku grafik, wykresów lub tabel i wtedy, gdy drukujemy fotografie.

W przypadku zdjęć, im wyższa rozdzielczość DPI, tym lepiej, oczywiście pod warunkiem zastosowania odpowiedniego papieru. Przy kolorowych wydrukach w większych formatach, piksele na cal, a dokładniej rzecz biorąc gęstość ich ułożenia, ma mniejsze znacznie. Przy wydruku plakatów w formacie A1 lub A2, ewentualnie B1 i B2, profesjonaliści zwykle stosują rozdzielczość nie większą niż 250 DPI. Często jest to zaledwie 150 DPI. Mniejsze rozdzielczości stosuje się w wydrukach wielkoformatowych, które oglądane są z dużej odległości. Do takich wydruków potrzebny jest jednak odpowiedni sprzęt. Do formatów A1 i A2 wystarczające mogą być kserokopiarki Konica Minolta lub inne drukarki profesjonalne przeznaczone do zastosowań biurowych.

Parametr DPI wykorzystywany jest również do określania rozdzielczości obrazu na ekranie. Im więcej pikseli na cal, tym wyższa wartość DPI. Komputerowy monitor 4K w rozmiarze 27 cali ma rozdzielczość 164 DPI. Przy zmniejszeniu powierzchni ekranu, rozdzielczość DPI będzie rosła, co przełoży się na większe obciążenie wzroku. Dlatego monitor do zastosowań codziennych, w mniejszym rozmiarze, z powodzeniem może oferować niższą rozdzielczość HD lub Full HD. Wysoki parametr DPI monitora wymagany jest w zastosowaniach profesjonalnych, na przykład przy obsłudze programów graficznych.

Jakie są najważniejsze parametry rozdzielczości DPI?

Parametr DPI jest miarą rozdzielczości wydruków przypisaną do konkretnego modelu urządzenia. Ze względu na dużą popularność tego określenia, współcześnie jest ono stosowane wymiennie z parametrem PPI, który określa rozdzielczości wykonania obrazów rastrowych, czyli zdjęć.

Warto podkreślić, że o ile rozdzielczość DPI może być zmieniana dla różnych rodzajów wydruków, o tyle rozdzielczość PPI jest w zasadzie niezmienna. Oczywiście można sztucznie podbić rozdzielczość zdjęcia, ale jakość wydruku w znaczący sposób się dzięki temu nie zwiększy.

Jeśli chcesz wykonywać wydruki wysokiej jakości, najlepiej zaopatrz się w porządną drukarkę atramentową. Drukarki laserowe lepiej sprawdzają się w zastosowaniach domowych i biurowych, przy standardowych wydrukach dokumentów tekstowych, a także przy kopiowaniu. Nowe kserokopiarki biurowe z łatwością radzą sobie również z wydrukami w niestandardowych, dużych formatach. Typowa drukarka komputerowa, atramentowa lub laserowa, ma zdolność do obsługi formatu A4 i formatów mniejszych.

Jak dobrać odpowiednią rozdzielczość DPI dla drukarki?

W typowych zastosowaniach domowych i biurowych piksele na cal wydruku oraz gęstość ich ułożenia ma dużo mniejsze znaczenie niż w przypadku wydruków grafik i fotografii, które zwykle oglądane są z bliskiej odległości. Dlatego drukarka do wydruku dokumentów nie musi oferować wysokiej rozdzielczości DPI. Jeśli jednak planujesz drukować fotografie, lepiej wybierz sprzęt o wysokim parametrze DPI. Dzięki temu zdjęcia będą wyraźniejsze i nie będzie na nich widać pojedynczych pikseli.

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać rozdzielczość urządzenia do stawianych mu zadań, podpowiem, że klasyczne drukarki igłowe drukują w rozdzielczości od 60 do 360 DPI, laserowe od 600 do 2400 DPI, a atramentowe od 600 do 9600 DPI.

Dobra drukarka do zdjęć powinna zapewniać rozdzielczość powyżej 1200 DPI. Optymalna rozdzielczość dla urządzeń biurowych, takich jak kserokopiarki Canon to 300-1200 DPI. Możliwość ustawienia niższej rozdzielczości dla wydruków w dużych formatach pozwoli ograniczyć zużycie tonera.

Czy większa rozdzielczość DPI zawsze oznacza lepszą jakość wydruku?

Nawet profesjonalna drukarka atramentowa o wysokim parametrze DPI nie zapewni dobrej jakości wydruku, jeśli rozdzielczość PPI zdjęcia będzie niska. Poza tym trzeba pamiętać, że wysoka rozdzielczość urządzenia zwykle wiąże się z większym zużyciem tuszu. Dlatego, jeśli istnieje taka możliwość, przy standardowych wydrukach dokumentów tekstowych warto zmniejszać rozdzielczość, tym samym oszczędzając tusz. Dla plików tekstowych drukowanych w formacie A4, optymalna rozdzielczość to 300-600 DPI. W przypadku fotografii rozdzielczość powinna być znacznie wyższa, ale pod warunkiem zastosowania dobrej jakości papieru. Jeśli papier ma niską jakość, wysoka rozdzielczość DPI, jaką oferuje urządzenie, niewiele zmieni.

Pamiętaj! Ustawienie wysokiej rozdzielczości wydruku wiąże się z większym zużyciem tuszu.

Kupując nowy sprzęt drukujący do biura lub domu, warto wiedzieć, co to jest DPI i dlaczego wybór sprzętu drukującego w określonej rozdzielczości jest ważny z punktu widzenia ekonomii jego działania oraz jakości wydruków. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić, a przy okazji otrzymywać wydruki w optymalnej, dostosowanej do swoich potrzeb jakości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl