Inni klienci kupili również
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C368
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C368

8 599,00 zł

6 991,06 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308

7 999,00 zł

6 503,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C458
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C458

12 500,00 zł

10 162,60 zł

szt.
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e

6 400,00 zł

5 203,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C287
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C287

5 999,00 zł

4 877,24 zł

szt.

Gdzie wyrzucić papier z niszczarki

Gdzie wyrzucić papier z niszczarki

Gdzie wyrzucić papier z niszczarki?

Niszczarka to bez wątpienia przydatne urządzenie. Co więcej, znajdzie ona zastosowanie nie tylko w siedzibie firmowej czy niewielkim biurze, ale także w domu. W końcu również we własnych czterech ścianach znajdziemy wiele poufnych dokumentów, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Mogą to być zarówno stare faktury i paragony, jak również nieważne umowy, wyciągi z konta bankowego czy rachunki. Pamiętajmy jednak o tym, że choć z pomocą niszczarki możemy pozbyć się wszelkiego rodzaju dokumentów, nie sprawi ona, że sam papier w magiczny sposób zniknie. A zbiornik dołączony do urządzenia prędzej czy później trzeba będzie opróżnić… W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, gdzie wyrzucić papier z niszczarki?

Skąd biorą się wątpliwości?

Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się, skąd w ogóle biorą się wątpliwości. W gruncie rzeczy powody mogą być różne. Choć pozornie wydaje się to banalne, niektóre osoby zastanawiają się, czy ścinki z niszczarki nadal są… papierem. Odpowiedzmy zatem na to pytanie wyraźnie – tak, ścinki z niszczarki to papier w czystej postaci i to, że ma on formę setek niewielkich, pociętych elementów, a nie całej kartki A4 tego nie zmienia. 😉

Wątpliwość numer dwa – co zrobić w sytuacji, gdy nie ma się zaufania do mechanizmu posiadanej niszczarki? Teoretycznie niszczarka powinna dokument pociąć tak, by wszelkie znajdujące się w nim informacje uległy zniszczeniu. Część osób, w trosce o bezpieczeństwo własnych danych, może uważać, że lepszym rozwiązaniem będzie spalenie papierów. Spokojnie… nie ma takiej potrzeby. Współczesne niszczarki tną dokumenty papiery bardzo skrupulatnie i odczytanie z nich jakichkolwiek danych jest praktycznie niemożliwe. Nie ma też potrzeby wyrzucania papieru z niszczarki do jakiegokolwiek specjalnego pojemnika – zresztą i tak takiego nie ma. Ścinki z niszczarki powinny być wyrzucane po prostu tam, gdzie każdy inny papier.

Tu dochodzimy do kolejnego aspektu… do jakiego pojemnika należy wyrzucać papier?

Do jakiego pojemnika należy wyrzucać papier?

O tym, by segregować śmieci, już od przynajmniej kilku lat apelują wszyscy – urzędy, zarządcy odpadami komunalnymi, a także politycy czy ekolodzy. Z tego powodu czysto teoretycznie segregacja odpadów nie powinna budzić już żadnych wątpliwości. Z doświadczenia wiemy jednak, że sytuacja wygląda nieco inaczej. Papier – a co za tym idzie, również ścinki z niszczarki – należy wyrzucać do pojemnika oznaczonego kolorem niebieskim, czyli tego samego, w którym lądują również opakowania z papieru i tektury, gazety i czasopisma, katalogi i broszury, papier szkolny i biurowy, stare książki czy papier pakowy.

Wyrzucamy dokumenty – ostrożności nigdy zbyt wiele!

Czysto teoretycznie, wszelkiego rodzaju dokumenty prywatne – na przykład dotyczące rodzinnych finansów, zdrowia, nieruchomości czy pracy – oraz firmowe można po prostu wyrzucić do niebieskiego pojemnika lub oddać na makulaturę. Z technicznego punktu widzenia nie ma do tego przeciwskazań. Chodzi tu jednak o zdrowy rozsądek.

Pamiętaj, że dokumenty – zarówno faktury, stare umowy i wyciągi z konta bankowego, jak również raporty, listy klientów i pracowników czy sprawozdania finansowe – mogą narazić na niebezpieczeństwo Ciebie, Twoich bliskich, a także pracowników czy kontrahentów. Informacje zawarte w takich dokumentach mogą zostać wykorzystane na różne sposoby, narażając tym samym Ciebie – oraz osoby, których dane znajdują się w dokumentach – na konsekwencje finansowe, wizerunkowe, a także prawne. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest najpierw skrupulatne zniszczenie dokumentów w niszczarce, a następnie wrzucenie ścinek do niebieskiego pojemnika.

Pamiętaj też, że w domu dokumenty poufne dobrze jest gromadzić w jednym miejscu. Dzięki temu będziesz wiedział, gdzie znajdują się wszystkie papiery, które trzeba zniszczyć przed wyrzuceniem ich do śmieci.

O czym warto pamiętać?

Przygotowując poufne dokumenty do wyrzucenia powinieneś pamiętać o dwóch rzeczach. Przede wszystkim o tym, że papier nie zawsze jest… klasyfikowany jako papier. Jeżeli chcesz wyrzucić dokumenty – a także jakiekolwiek inne papiery – do niebieskiego pojemnika, musisz się upewnić, że nie są one zbyt mocno zabrudzone lub poplamione i mokre. Faktury, umowy, czy raporty, które zostały zmoczone lub zatłuszczone, powinny zostać wyrzucone do pojemnika z odpadami zmieszanymi.

Drugą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, podczas niszczenia dokumentów w niszczarce, jest jakość samego urządzenia. Generalnie współcześnie produkowane niszczarki do papieru można uznać za sprzęty wysokiej jakości, ale jeśli korzystasz z taniego modelu mało rozpoznawalnej firmy, licz się z tym, że może nie spełniać ona żadnych norm bezpieczeństwa. Dlatego mimo wszystko lepiej jest zapłacić nieco większą kwotę i mieć pewność, że poufne dokumenty zostaną odpowiednio zniszczone. Przykładem wysokiej jakości urządzeń mogą być niszczarki niemieckiej firmy HSM, która od wielu lat cieszy się renomą i uznaniem zarówno wśród przedsiębiorców, jak również osób prywatnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl