Inni klienci kupili również
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C258
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C258

7 380,00 zł

6 000,00 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub c364e
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub c364e

6 800,00 zł

5 528,46 zł

szt.
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C3110
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C3110

2 999,00 zł

2 438,21 zł

szt.

Gramatura papieru. Jakie rodzaje papieru wyróżniamy i dlaczego ma to znaczenie?

Gramatura papieru. Jakie rodzaje papieru wyróżniamy i dlaczego ma to znaczenie?

Dowiedz się, jakie rodzaje papieru obsługiwane są przez typowe drukarki komputerowe i jaka gramatura papieru jest optymalna dla konkretnego rodzaju wydruków. Sprawdź, co wiąże się z wyższą gramaturą papieru i dlaczego znaczenie gramatury jest ważne dla jakości przygotowywanych materiałów graficznych.

Użycie papieru dopasowanego do rodzaju drukowanych materiałów ma wpływ na ich jakość, trwałość i wygląd. O ile w codziennych zastosowaniach domowych i biurowych stosuje się papiery o gramaturze stosunkowo niskiej, zwykle nie wyższej niż 120 g/m2, o tyle w przypadku wydruku grafik i fotografii potrzebny jest gruby papier o większej gęstości i sztywności, nierzadko o gramaturze przekraczającej 200 g/m2.

Czym jest gramatura papieru?

Papier charakteryzuje się różnymi parametrami, co w bezpośredni sposób przekłada się na możliwe zastosowania. Jednym z takich parametrów jest gramatura papieru. Jest to gęstość papieru wyrażona przez stosunek gramów na metr kwadratowy powierzchni. Można przyjąć, że cienki papier ma mniejszą gramaturę niż gruby.

Warto podkreślić, że parametr gramatury określa również sztywności papieru. To bardzo ważne przy poszukiwaniu odpowiedniego rodzaju papieru do drukarki. Każde urządzenie ma zdolność do obsługi papieru w określonym zakresie gramatury. Gdy gramatura papieru będzie zbyt wysoka lub niska, drukarka nie będzie w stanie na nim drukować. Gramatura g/m2 pozwala zatem określić, jaki rodzaj papieru jest obsługiwany przez urządzenie drukujące. Co więcej, ten sam parametr pozwala stwierdzić, które niszczarki do papieru będą w stanie zniszczyć papier cienki lub gruby, bez ryzyka zacięcia.

Rodzaje papieru ze względu na gramaturę i ich zastosowanie

Biorąc pod uwagę parametr gęstości i sztywności papieru możemy wyróżnić kilka jego rodzajów:

  • bibuła do 25 g/m2
  • papier właściwy 25-160 g/m2
  • karton 160-315 g/m2
  • tektura <315 g/m2

Do drukowania wykorzystywane są różne rodzaje papieru właściwego o gramaturze nie wyższej niż 160 g/m2, przy czym do produkcji papieru fotograficznego wykorzystywane są papiery o większej sztywności i gęstości. Klasyczny papier biurowy ma gramaturę 80 g/m2. Do obsługi tego typu papieru przystosowane są wszystkie popularne kserokopiarki, drukarki atramentowe i laserowe.

Można przyjąć, że im wyższa gramatura papieru, tym lepsza jakość wydruku, zwłaszcza w przypadku wydruków kolorowych, w wysokiej rozdzielczości. Oczywiście od tej generalnej zasady są pewne wyjątki.

Jaki wpływ ma gramatura papieru na jakość wydruku?

Grubość i sztywność papieru przekłada się na jego wytrzymałość. Im wyższa gramatura, tym grubszy papier. W zastosowaniach codziennych nie jest to jednak potrzebne. Dlatego w przypadku standardowych wydruków stosuje się różne rodzaje papieru właściwego, czyli o gramaturze nie wyższej niż 160 g/m2. Papieru sztywnego typu karton używa się m.in. do drukowania zdjęć, pocztówek, zaproszeń, wizytówek i innych materiałów graficznych o reprezentacyjnym charakterze.

Warto podkreślić, że znaczenie gramatury dla jakości wydruku jest istotne, ale nie najważniejsze. Kluczowy jest poziom szorstkości papieru. Dlatego w zastosowaniach biurowych i domowych, do wydruku dokumentów tekstowych wykorzystywany jest tani papier offsetowy o delikatnie chropowatej i matowej powierzchni, a do wydruków jakościowych papier kredowy, gładki i połyskujący. Oczywiście gramatura papieru jest wyższa w przypadku papierów kredowych i niższa w przypadku papieru offsetowego.

Zwykle papiery o wyższej gramaturze są gładsze, a przez to mniej chłonne. To skutkuje mniejszym zużyciem tuszu i większą dokładnością druku. Tusz się nie rozmywa i druk jest wyraźniejszy. Dlatego papier do zdjęć ma wyższą gramaturę i jest gładki, a cienki papier biurowy o niskiej gramaturze jest matowy i lekko chropowaty.

Porównanie różnych gramatur papieru - zalety i wady

Podstawową zaletą papierów o niskiej gramaturze jest ich mała objętość właściwa i duża elastyczność. Taki papier idealnie sprawdza się w zastosowaniach biurowych i domowych. Cienki papier jest tańszy i lżejszy, łatwo się na nim drukuje, ale jest również podatny na zagniecenia i rozdarcia. Dlatego do przygotowania materiałów o reprezentacyjnym charakterze zwykle wykorzystywany jest gruby papier typu karton. Zastosowanie papieru grubego w biurze lub domu pozwala drukować zdjęcia, wizytówki, zaproszenia, ulotki lub inne materiały graficzne wysokiej jakości. Wadą takiego rodzaju papieru jest jego duża sztywność. Niestety nie wszystkie drukarki są zdolne do drukowania na papierze twardym, o dużej grubości.

Jak wybrać odpowiednią gramaturę papieru do konkretnego zastosowania?

W przypadku standardowych drukarek atramentowych do wydruku dokumentów tekstowych polecane są papiery o gramaturze 80-100 g/m2. Gdy papier będzie miał mniejszą gramaturę, druk dwustronny będzie niemożliwy lub wydruki będą nieczytelne. Przy niskiej gramaturze papieru częściej dochodzi również do jego zacinania się w drukarce.

Do drukarek laserowych polecane są papiery o nieco wyższej gramaturze, do 120 g/m2. Taki papier jest nieco gładszy i mniej chłonny. Lepiej współpracuje z tonerem i dzięki temu jakość wydruków jest lepsza.

Do przygotowania jakościowych materiałów graficznych, na przykład fotografii i wizytówek, zalecane jest użycie papieru specjalistycznego o wysokiej gramaturze. Typowe papiery fotograficzne mają gramaturę od 180 do 260 g/m2. Warto przy tym pamiętać, że większość drukarek komputerowych obsługuje papier o maksymalnej gramaturze do 300 g/m2. Użycie grubego i sztywnego rodzaju papieru może powodować problemy z jego zacinaniem się w drukarce.

Przed zamówieniem grubszego papieru sprawdź, jakie rodzaje papieru obsługuje Twoja drukarka. Przy zamawianiu typowego papieru biurowego, z płynną pracą urządzenia nie powinno być większych problemów. Porównanie gramatury papieru może przydać się wtedy, gdy zależy Ci na przygotowaniu wydruków lepszej jakości, na przykład na potrzeby oficjalnej prezentacji. Gruby papier o dużej sztywności można wykorzystać do przygotowania zdjęć, zaproszeń i wizytówek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl