Inni klienci kupili również
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C364
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C364

6 299,00 zł

5 121,14 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 654e
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 654e

10 999,00 zł

8 942,28 zł

szt.
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e

6 400,00 zł

5 203,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308

7 999,00 zł

6 503,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C360
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C360

5 500,00 zł

4 471,54 zł

szt.
Kserokopiarka kolorowa A3 + Laptop + niszczarka. Zestaw biurowy
Kserokopiarka kolorowa A3 + Laptop + niszczarka. Zestaw biurowy

9 500,00 zł

7 723,58 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280

4 900,00 zł

3 983,74 zł

szt.

Jak działa kserokopiarka?

Jak działa kserokopiarka?

Kserokopiarka, tak jak sam komputer, to jedno z podstawowych urządzeń elektronicznych wykorzystywanych w firmach. Gdyby jednak spytać każdego pracownika biurowego o to, jak sprzęt ten właściwie działa, to z odpowiedzią w większości przypadków na pewno byłby spory problem. Nikt nie wymaga od każdego oczywiście najbardziej skomplikowanych szczegółów technicznych, lecz podstawy tego, jak właściwie zbudowana jest i jak działa kserokopiarka, bez wątpienia warto znać, m.in. po to, aby móc bardziej świadomie zlokalizować ewentualną usterkę i ustrzec się większych awarii sprzętu. Przypomnimy je dzisiaj w naszym dzisiejszym artykule.

Kserokopiarki atramentowe

Zasada działania urządzenia zależy przede wszystkim od tego, czy jest ono atramentowe, czy też laserowe. Sprzęty atramentowe wciąż stanowią większość na rynku, lecz dzieje się tak głównie za sprawą drukarek domowych. Jeśli interesuje Cię najwyższa jakość druku firmowego, to bez wątpienia postawić należy już na model laserowy. Niemniej jednak w wielu miejscach to kserokopiarki atramentowe, czyli wykorzystujące tusz, są wciąż podstawą druku. W ich budowie kluczowym elementem jest bęben. Pokrywa się go związkami o właściwościach fotoelektrycznych, np. związkami selenu. Dzięki temu w ciemności bęben zyskuje właściwości izolujące prąd elektryczny, a światło wytwarza nośniki prądu. Przy bębnie znajduje się naelektryzowana elektroda, elektryzująca bęben. Gdy w urządzeniu znajdzie się kopiowany dokument, odbija on światło, które dochodzi do bębna. Ten w oświetlonych miejscach przestaje być naelektryzowany, dzięki czemu tworzy się na nim obraz dokumentu. W miejscach naelektryzowanych na bęben nanoszony jest tusz. Następnie poprzez bezpośredni dotyk obraz z bębna jest nanoszony na papier, co wspomaga dodatkowo rolka transferowa ułatwiająca przeskok cząstek, która znajduje się pod papierem. Papier z naniesionym obrazem jest ogrzewany, aby tusz uległ stopieniu i przywarł do niego. Otrzymujemy w ten sposób kopię naszego dokumentu.

Kserokopiarki laserowe

Z inną technologią mamy do czynienia w kserokopiarkach laserowych. Choć podstawowe zasady działania są te same, mamy do czynienia z innymi elementami, pracującymi w nieco inny sposób. Do naświetlenia bębna służy bowiem laser z układem optycznym, który kieruje światło w odpowiedni sposób. Sam obraz, który ma zostać naniesiony na bęben, nie tworzy się w wyniku bezpośredniego kontaktu z dokumentem, lecz tworzony jest przez komputer. Kopiowanie nie jest zatem w tym przypadku jednym procesem, lecz składa się ze skanowania dokumentu, tworzenia jego obrazu przez wewnętrzny komputer i wydrukowania go z komputera kserokopiarki. Takie rozwiązanie może oznaczać w rzeczywistości jedno – nieco mniejsze znaczenie ma tutaj praca fizyczna urządzenia i procesy w nim zachodzące, a na znaczeniu zyskuje elektronika, która czyni z kserokopiarki laserowej w istocie osobny komputer. Najdobitniej bez wnikania w tak zaawansowane szczegóły techniczne możesz to odczuć w elektronice, która służy do bieżącej obsługi urządzenia, a która stała się już nieodłączną częścią kserokopiarek. Wyposażone są one np. dotykowe panele elektroniczne służące do obsługi, dyski twarde, a także mają możliwość połączenia się z siecią. Stwarza to oczywiście przed użytkownikiem znacznie więcej możliwości, lecz też generuje taki problem, iż z reguły wszelkie usterki wymagają interwencji specjalisty i profesjonalnego serwisu. Awarii mogą ulec bowiem nie tylko elementy służące do samego druku, lecz też właśnie części elektroniki, odpowiadające w praktyce za właściwą pracę całego urządzenia, wysyłające do niego polecenia i przetwarzające wszelkie dane, które wynikają z działania kserokopiarki.

Pozostałe elementy

Oprócz tego, co znajduje się w środku kserokopiarki, mamy też wszystko to, co znajduje się na zewnątrz niej. Oprócz modułów służących nam bezpośrednio do drukowania i skanowania mamy tutaj chociażby wspomniany już panel elektroniczny z ekranem i przyciskami lub też działający dotykowo, który umożliwia nam obsługę całości sprzętu. Podstawowym elementem każdej kserokopiarki są też kasety na papier, w których umieścić należy arkusze, skąd są one pobierane przez urządzenie podczas wykonywanej pracy. Coraz częściej producenci stosują też tzw. moduł dupleks, przez który arkusz przechodzi po zadrukowaniu jednej strony i trafia do niego z powrotem, aby zadrukować drugą z nich bez konieczności ręcznego przekładania arkusza. Oprócz tego, w zależności od modelu urządzenia, który wybierzesz, kserokopiarka może składać się też z dodatkowych modułów służących do wykończenia druków. Tych dodatkowych opcji z pewnością stopniowo dochodzić będzie coraz więcej, ponieważ technologia stosowana przez producentów sprawia, że firmowe kserokopiarki stają się komputerami mającymi jeszcze większe możliwości i jeszcze więcej funkcji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania drukarek i kserokopiarek, to zachęcamy do regularnego śledzenia naszego bloga, gdzie wyjaśniamy wiele tajników związanych z urządzeniami drukującymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl