Inni klienci kupili również
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C454e
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C454e
8 299,00 zł 7 749,00 zł 6 747,15 zł 6 300,00 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 287
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 287
6 299,00 zł 5 999,00 zł 5 121,14 zł 4 877,24 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 367
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 367
15 000,00 zł 14 999,00 zł 12 195,12 zł 12 194,31 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 227
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 227
11 600,00 zł 9 800,00 zł 9 430,89 zł 7 967,48 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280
4 900,00 zł 3 983,74 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 227
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 227
6 000,00 zł 5 535,00 zł 4 878,05 zł 4 500,00 zł
szt.
HSM SECURIO AF300
HSM SECURIO AF300
2 939,70 zł 2 390,00 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C258
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C258
7 380,00 zł 6 000,00 zł
szt.
HSM SECURIO AF150
HSM SECURIO AF150
2 521,50 zł 2 050,00 zł
szt.

Jak samodzielnie poradzić sobie z prostą usterką drukarki?

Jak samodzielnie poradzić sobie z prostą usterką drukarki?

Jak samodzielnie poradzić sobie z prostą usterką drukarki?

Awarie zaawansowanych, profesjonalnych urządzeń drukujących używanych w firmach bardzo często wymagają profesjonalnej naprawy przez fachowców, a najlepiej autoryzowany serwis. Wiele drobnych problemów wynika jednak tylko z błędów użytkownika podczas obsługi ksera lub drukarki. W wielu przypadkach nie ma obaw o to, że urządzenie zostanie trwale uszkodzone, lecz wystarczy zajrzeć do instrukcji i zastanowić się, co prawdopodobnie sami zrobiliśmy nie tak, jak trzeba, że pojawił się kłopot. Przedstawiamy krótki poradnik, w jakich sytuacjach nie musisz od razu wzywać serwisu do swojej drukarki i jak możesz z nich wybrnąć bez szkody dla swojego sprzętu.

Drukarka nie drukuje

Podstawowym kłopotem, z jakim możesz się spotkać, jest brak odzewu ze strony swojego urządzenia. Choć w przypadku, gdy sprzęt w ogóle nie chce się włączyć lub nie reaguje na nasze polecenia drukowania bardzo łatwo popaść w panikę, to nie jest to od razu powód, aby wzywać serwis, ponieważ bardzo często przyczyna takiego zachowania drukarki jest prozaiczna. Brzmi to jak banał, ale naprawdę warto dobrze kilka razy sprawdzić podłączenie, ponieważ to tu może leżeć problem. Jeśli podłączenie jest prawidłowe, to sprawdzić należy też wszystkie kable, ponieważ być może uszkodzony został przewód zasilający. Uszkodzenie może być naprawdę nieduże, wręcz niewidoczne, a rezultatem będzie właśnie problem z połączeniem się z naszą drukarką lub skutecznym wydaniem polecenia drukowania. Włączyć należy logiczne myślenie i spokojnie wykluczać kolejne potencjalne przyczyny problemów, rozpoczynając właśnie od takich, najprostszych. Nie chciałbyś chyba przecież, aby przyjechali do Ciebie pracownicy serwisowi tylko po to, aby powiedzieć Ci, że powinieneś podłączyć swoje urządzenie do prądu.

Problemy z tonerem

Kłopoty z drukiem mogą leżeć nie w samym urządzeniu, lecz po stronie tonera, którego używasz. Pomimo tego, że sam toner, jak i jego założenie nie wydają się skomplikowane, to jednak błędów w tym zakresie można popełnić mnóstwo. Twój toner mógł być np. źle przechowywany. Wystarczy zbyt długie przechylenie go na jedną stronę, aby po zainstalowaniu pojawiły się problemy. Podstawowym przejawem tego jest chociażby drukowanie jedynie na jednej stronie kartki lub z zabrudzeniami. Należy wówczas odłączyć toner od drukarki i strzepnąć go tak, aby drobinki proszku opadły na dno. Sam toner również może być po prostu uszkodzony. Aby to zweryfikować, można, jeśli mamy taką możliwość, zainstalować go na innym urządzeniu lub włożyć do drukarki inny toner i sprawdzić, czy kłopot się utrzymuje. Powód problemu może być jednak też znacznie prostszy – czy aby na pewno ściągnąłeś z tonera wszystkie folie i zabezpieczenia transportowe przed instalacją? To też należy sprawdzić.

Zanieczyszczenia drukarki

Wnętrze Twojej kserokopiarki jest miejscem, którego zbyt często, o ile w ogóle, nie czyścisz. Kurz ścierasz z jej powierzchni obudowy, nie zaś ze środka. W drukarce gromadzi się jednak dużo zanieczyszczeń. Są to zarówno drobinki związane z materiałami eksploatacyjnymi, jak też zwykły kurz. Każde zacięcie papieru w drukarce prawdopodobnie zostawia w niej jakiś ślad w postaci niemal mikroskopijnych urywków papieru, jakich oczywiście nawet nie zauważasz. Wszechobecne we wnętrzu urządzenia są też na pewno resztki proszku z tonera. Poza tym, szczególnie jeśli umieszczasz swoją maszynę drukującą w korytarzu lub innym, podobnym miejscu, narażona jest na wwiewanie kurzu i innych zanieczyszczeń. Jest jeszcze bardziej przyziemny powód powstawania zanieczyszczeń. Do kserokopiarek często wpadają zszywki ze skanowanych dokumentów, czy części przedmiotów i różnych obiektów znajdujących się w pobliżu, np. liście ze stojących nad drukarką kwiatów. Przedmioty takie są takim samym zagrożeniem dla kserokopiarki, jak ścinki zniszczonego papieru we wnętrzu lub inne odpadki powstające wraz z użytkowaniem urządzenia. Usterki takie, jak przybrudzone lub nierównomierne drukowanie, o których już mówiliśmy, mogą być spowodowane zanieczyszczeniem samego urządzenia. Możesz zdjąć pokrywę, dostać się do tonerów i spróbować przeczyścić lekko wszystkie elementy mechanizmu drukarki, do jakich jesteś w stanie dotrzeć. To powinno pomóc poprawić jakość wydruku i wydajność kserokopiarki.

Złe sterowniki

Brak reakcji na polecenia drukowania wydawane z komputera do drukarki to też często problem prawidłowego skonfigurowania obydwu urządzeń i oprogramowania na samym komputerze. Większość urządzeń drukujących nie zadziała bez odpowiednich sterowników na Twoim komputerze. Sprawdź, czy masz je zainstalowane – jeśli nie, użyj płyty ze sterownikami lub znajdź je w sieci, na stronie producenta. Przejrzyj też konfigurację wydruku w programie, z którego wydajesz polecenie druku. W taki sposób powinieneś wyeliminować problemy braku kompatybilności i możliwości połączenia się obydwu urządzeń.

Jeśli wciąż nie jesteś w stanie rozwiązać kłopotu z drukarką, dobrze poszukać odpowiedzi w Internecie, np. na forum producenta lub innej stronie dedykowanej dla użytkowników sprzętu danej marki. Prawdopodobne jest, że ktoś już spotkał się z podobnymi niedogodnościami i dał radę je rozwiązać. Oczywistym punktem prób samodzielnej naprawy jest też zajrzenie do instrukcji obsługi urządzenia. Dopiero wówczas, jeśli nic z pomysłów, które zaprezentowaliśmy, nie zadziałało, należy zgłosić się do odpowiedniego serwisu urządzeń. Z pewnością pomoc taka przyda Ci się, jeśli problemem nie okazała się niepodłączona wtyczka. Spróbuj zawsze najpierw samodzielnie postąpić według powyższych kroków, a być może unikniesz konieczności naprawy drukarki w serwisie, a pracownikom serwisu oszczędzisz wyjazdów do nieuzasadnionych wezwań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl