Inni klienci kupili również
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C454e
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C454e
8 299,00 zł 7 749,00 zł 6 747,15 zł 6 300,00 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 287
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 287
6 299,00 zł 5 999,00 zł 5 121,14 zł 4 877,24 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 367
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 367
15 000,00 zł 14 999,00 zł 12 195,12 zł 12 194,31 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 227
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 227
11 600,00 zł 9 800,00 zł 9 430,89 zł 7 967,48 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280
4 900,00 zł 3 983,74 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 227
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 227
6 000,00 zł 5 535,00 zł 4 878,05 zł 4 500,00 zł
szt.
HSM SECURIO AF300
HSM SECURIO AF300
2 939,70 zł 2 390,00 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C258
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C258
7 380,00 zł 6 000,00 zł
szt.
HSM SECURIO AF150
HSM SECURIO AF150
2 521,50 zł 2 050,00 zł
szt.

Jakie są rodzaje druku?

Jakie są rodzaje druku?

Rodzaje druku

Najbardziej podstawowy podział obejmuje trzy techniki druku: wypukłą, wklęsłą i płaską. Podział ten opisuje, w jaki sposób druk jest umieszczony na podłożu. Jednak udając się do drukarni lub punktu ksero, raczej nie spotkamy się z tym podziałem. Bardziej prawdopodobne jest, że będziemy musieli wybierać spośród druku cyfrowego i offsetowego. Czym są te trzy metody i jakie mają cechy? Przekonajmy się.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy należy do bezpośrednich metod drukarskich, czyli takich, które nie wymagają nośników pośrednich i są bezpośrednio nanoszone na drukowaną powierzchnię – najczęściej, rzecz jasna, papier. Do drukowania cyfrowego wykorzystuje się specjalne kserokopiarki cyfrowe, czyli urządzenia korzystające z technologii laserowej, inaczej zwanej elektrofotograficzną. Są one wyposażone w fotoreceptor (cylinder), który pokryty jest warstwą światłoczułą. Fotoreceptor naświetlany jest laserową wiązką i w ten sposób na jego powierzchni wytwarzany jest obraz, który następnie zostaje przeniesiony na powierzchnię przeznaczoną do nadruku.

Dzięki temu, że obraz jest nanoszony na powierzchnię bezpośrednio, czas drukowania jest bardzo krótki i często to właśnie to uznaje się za główną zaletę drukowania cyfrowego. Warto jednak mieć świadomość tego, że metoda ta ma znacznie więcej zalet – druk cyfrowy może być wykonywany nawet w niewielkich nakładach (już od kilku sztuk!) i pozostaje wówczas opcją bardzo korzystną z finansowego punktu widzenia. Dodatkowo, umożliwia dopasowywanie wydruków do indywidualnych potrzeb i pełną personalizację każdego pojedynczego wydruku. Z tego powodu idealnie nadaje się on do wykonywania niskich i średnich nakładów.

Mówiąc o druku cyfrowym, musimy wspomnieć również o tym, że znakomicie nadaje się on do wykonywania na różnym podłożu. Można go używać nie tylko na papierze, ale również na tworzywach syntetycznych, tkaninach czy metalu.

Offset

Offset należy do metod druku płaskiego, czyli takiego, w którym miejsca drukujące są położone na tym samym poziomie co niedrukujące. W przeciwieństwie do druku cyfrowego, w offsecie nadruk jest nanoszony z płaskiej matrycy na powierzchnię z wykorzystaniem elementu pośredniczącego, czyli cylindra pokrytego gumą offsetową. Aluminiowa matryca powstaje w wyniku naświetlania CTP, a farba początkowo jest nanoszona na cylinder, a dopiero potem na powierzchnię, na której ma zostać wykonany druk.

Chociaż druk offsetowy zapewnia znakomitą jakość, trzeba pamiętać, że ma również pewne wady – i to od nich zaczniemy. Przede wszystkim, wykonanie nadruku wymaga przygotowania formy drukarskiej, co znacząco wydłuża czas wykonania grafiki. Z tego powodu offset jest nieopłacalny przy niskich nakładach. Znakomicie sprawdza się natomiast przy zleceniach wysokonakładowych, choć wyłącznie tych, które nie wymagają personalizacji.

Z drugiej strony, offset będzie idealnym rozwiązaniem wtedy, gdy potrzebujemy jednakowych wydruków w dużych i bardzo dużych nakładach, a także przemysłowych. Jest wówczas metodą szybką oraz ekonomiczną. Druk offsetowy nadaje się do drukowania na papierze i plastiku – zazwyczaj w formie materiałów reklamowych, opakowań.

Słowo o sitodruku

Mówiąc o metodach drukarskich, warto wspomnieć także o sitodruku – technice, w której kluczową rolę odgrywa sito. To na nim tworzy się konkretny wzór, a następnie przenosi go na materiał drukarski, którym może być na przykład odzież czy plastik. Takie sito ma bardzo niewielkie oczka, dzięki czemu nanoszone wzory cechują się dużą dokładnością. Nadruki wykonane metodą sitodruku są odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak promienie ultrafioletowe i wilgoć. To sprawia, że wydruki wykonane tą metodą nadają się do ekspozycji na zewnątrz – co więcej, mogą mieć różne formaty – zarówno mniejsze, jak i duże.

Drukowanie metodą sitodruku jest jednak bardzo czasochłonne, a co więcej – dość drogie. Przy niewielkich nakładach metoda jest po prostu nieopłacalna.

Jaki druk wybrać?

Ograniczając się do dwóch najpopularniejszych metod drukarskich – cyfrowej i offsetowej – możemy stwierdzić, że nasz wybór powinien być podyktowany przede wszystkim wysokością nakładu. Do spersonalizowanych wydruków w niskich nakładach odpowiedni będzie druk cyfrowy, natomiast gdy przychodzi do drukowania na masową skalę takich samych materiałów, offset będzie niezastąpiony. Kserokopiarka z opcją offset będzie dobrą opcją podczas drukowania między innymi książek, plakatów, ulotek czy katalogów reklamowych. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl