Inni klienci kupili również
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C364
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C364

6 299,00 zł

5 121,14 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 654e
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 654e

10 999,00 zł

8 942,28 zł

szt.
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C284e

6 400,00 zł

5 203,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C308

7 999,00 zł

6 503,25 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C360
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C360

5 500,00 zł

4 471,54 zł

szt.
Kserokopiarka kolorowa A3 + Laptop + niszczarka. Zestaw biurowy
Kserokopiarka kolorowa A3 + Laptop + niszczarka. Zestaw biurowy

9 500,00 zł

7 723,58 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280

4 900,00 zł

3 983,74 zł

szt.

Metody drukowania

Metody drukowania

Rodzaje i metody drukowania

Chyba każdy z nas musi od czasu do czasu skorzystać z drukarki lub kserokopiarki. Mogą to być zarówno papiery biurowe w biurze, jak również prywatne dokumenty, faktury czy projekty graficzne na zaliczenie na studiach. Czy jednak zawsze wiesz, jaka metoda drukowania najlepiej sprawdzi się do Twoich wydruków? Bardzo możliwe, że nie, ponieważ wielu z nas najczęściej nawet nie zastanawia się nad tym, jakie techniki i metody drukowania są powszechnie stosowane. Dlatego w dzisiejszym artykule chcielibyśmy nieco przybliżyć Ci ten temat. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe techniki druku

Mówiąc o metodach drukowania, najczęściej wyróżnia się przede wszystkim trzy podstawowe techniki – wypukłą, płaską i wklęsłą. To, jaka z nich sprawdzi się najlepiej, zależy między innymi od materiału, na jakim ma znajdować się wydruk, oraz tego, co w ogóle ma zostać wydrukowane.

  • Druk wypukły – jest to najstarsza technika drukowania. Wykonanie odbitki następuje poprzez odbicie farby nakładanej na wypukłych obszarach formy drukowej. Obecnie do najpopularniejszych metod druku wypukłego zaliczamy fleksografię i typografię. Druk wypukły można stosować na formach drukowych wykonanych między innymi z drewna, linoleum, metalu, gipsu czy tworzyw sztucznych.
  • Druk płaski – jest ona stosowana w technikach poligraficznych i graficznych. Cechuje się tym, że miejsca drukujące i niedrukujące znajdują się na tym samym poziomie. W drukowaniu płaskim wyróżnia się dwie podstawowe metody: bezpośrednią, w której forma drukowa styka się bezpośrednio z matrycą, oraz pośrednią, w której obraz drukowy jest przenoszony najpierw na element pośredni, a dopiero z niego trafia na podłoże. Do tej drugiej metody należy między innymi technika offset.
  • Druk wklęsły – metoda druku wklęsłego stosowana jest zarówno w poligrafii, jak również w grafice warsztatowej. Cechuje się tym, że miejsca drukujące są położone niżej niż miejsca niedrukujące. Techniki graficzne, w których wykorzystuje się druk wklęsły, to między innymi heliografia, miedzioryt, odprysk czy tampondruk.

Jakie są metody drukowania?

To tyle z podstaw. Teraz przejdziemy do tego, co prawdopodobnie interesuje Cię najbardziej, czyli najpopularniejsze metody drukowania powszechnie stosowane na co dzień. Współcześnie drukarnie wykorzystują przede wszystkim dwie metody drukowania – druk cyfrowy oraz offsetowy. Wiele oferuje również możliwość drukowania metodą sitodruku.

Druk cyfrowy

W przeciwieństwie do wielu innych metod drukowania, druk cyfrowy nie wymaga stosowania formy drukarskiej i innych nośników pośrednich. Wydruki nanosi się z pliku cyfrowego, co sprawia, że proces drukowania jest bardzo prosty, wygodny i szybki. Dzięki temu komfortowo można również personalizować poszczególne wydruki i dopasowywać je do indywidualnych potrzeb.

To właśnie krótki czas realizacji i możliwość drukowania pojedynczych, zindywidualizowanych wydruków jest największą zaletą metody cyfrowej. Co ważne, druk cyfrowy umożliwia też wykonanie nawet jednej kopii, co – o czym zaraz powiemy – jest problematyczne przy offsecie. Jest to bardzo opłacalna metoda w sytuacji, gdy do wydrukowania ma się niewielki nakład dokumentów, także jeden wydruk. Przy większych zleceniach druk cyfrowy będzie jednak bardzo nieopłacalny.

Offset

W przeciwieństwie do druku cyfrowego, metoda offsetowa gwarantuje tym niższą cenę zlecenia, im większy jest nakład. Jest ona zatem nieopłacalna przy zamówieniach obejmujących niewiele wydruków, ale znakomicie sprawdzi się w sytuacji, gdy trzeba przygotować przynajmniej tysiąc kopii. Trzeba jednak pamiętać o tym, że offsetowa metoda drukowania nie daje możliwości personalizacji poszczególnych egzemplarzy.

Jakie są inne zalety druku offsetowego? Należy tu wymienić przede wszystkim doskonałą jakość samych wydruków, która sprawia, że offset doskonale sprawdza się przy produkcji profesjonalnych wydruków – masowych materiałów produkcyjnych, opakowań czy elementów reklamowych.

Sitodruk

Jak wspomnieliśmy wyżej, niektóre drukarnie oferują również możliwość realizacji druku metodą sitodruku. Opiera się ona na działaniu sita, pełniącego rolę szablonu, który umożliwia stworzenie dowolnego wzoru. Szablon zostaje przeniesiony na materiał drukarski, a następnie przepuszcza się przez niego farbę.

Sitodruk znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle reklamowym, ponieważ doskonale nadaje się także do wykonywania druków wielkopowierzchniowych. Za jego pomocą można z łatwością wykonać nadruki na takich materiałach jak plastik, karton, drewno, metal, czy oczywiście papier. Metoda ta sprawdzi się zarówno podczas produkcji odpornych na czynniki atmosferyczne billboardów, jak również kalendarzy, folderów reklamowych czy papierowych toreb.

Podsumowanie

Pamiętaj, że metod drukowania jest znacznie więcej. Techniki, które wymieniliśmy wyżej, należą wyłącznie do najpopularniejszych, z których korzysta się najczęściej. Niektóre profesjonalne drukarnie, które są wyposażone w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia, oferują także inne metody druku. To już jednak temat na osobny artykuł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl