Inni klienci kupili również
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C454e
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C454e
8 299,00 zł 7 749,00 zł 6 747,15 zł 6 300,00 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 287
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 287
6 299,00 zł 5 999,00 zł 5 121,14 zł 4 877,24 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 367
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 367
15 000,00 zł 14 999,00 zł 12 195,12 zł 12 194,31 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 227
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 227
11 600,00 zł 9 800,00 zł 9 430,89 zł 7 967,48 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280
4 900,00 zł 3 983,74 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 227
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub 227
6 000,00 zł 5 535,00 zł 4 878,05 zł 4 500,00 zł
szt.
HSM SECURIO AF300
HSM SECURIO AF300
2 939,70 zł 2 390,00 zł
szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C258
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C258
7 380,00 zł 6 000,00 zł
szt.
HSM SECURIO AF150
HSM SECURIO AF150
2 521,50 zł 2 050,00 zł
szt.

Najczęściej spotykane awarie niszczarek do papieru

Najczęściej spotykane awarie niszczarek do papieru

Najczęściej spotykane awarie niszczarek do papieru

Wiele mówimy na naszym blogu o tym, jak powinny być niszczone dokumenty i jakie parametry powinny mieć urządzenia służące do ich niszczenia. Nieważne, jaką niszczarkę do papieru wybierzesz – czy będzie to HSM Shredstar X15, HSM Securio C16, czy jakikolwiek inny model – nie będzie to sprzęt bezawaryjny i nieśmiertelny. Każde urządzenie elektroniczne można uszkodzić, np. użytkując je w niewłaściwy sposób lub nie poddając konserwacji. Jakie awarie dotyczą niszczarek do papieru, co je powoduje i jak z nimi walczyć? Zobaczmy.

Niewłaściwy materiał w niszczarce

Najłatwiejszym sposobem na to, by uszkodzić swoją niszczarkę do papieru, jest włożenie do niej materiału, do którego niszczenia nie jest ona przystosowana. Podstawową funkcją najbardziej popularnych modeli jest oczywiście funkcja niszczenia papieru. Niektóre bardziej zaawansowane niszczarki są w stanie niszczyć karty kredytowe, płyty CD, czy spinacze biurowe. Nie oznacza to jednak, że możesz materiały takie wrzucać do każdego urządzenia. Jeśli nie wiesz, co możesz niszczyć w swojej niszczarce, po prostu zajrzyj do instrukcji. Jeśli na liście niszczonych materiałów nie będzie np. zszywek, to nie stało się tak bez powodu. Najłagodniejszą konsekwencją włożenia do niszczarki papierów ze zszywkami będzie po prostu zacięcie się niszczarki i wycofanie papieru. W najgorszym wypadku jednak automatyczne wycofanie niszczenia Ci nie pomoże i uszkodzony może zostać mechanizm niszczący. Wtedy już nie obejdzie się bez zakupu części wymiennych do niszczarki lub wizyty w serwisie tych urządzeń.

Zbyt duża ilość papieru

Kolejny problem jest analogiczny do tego, co opisywaliśmy już powyżej. Każda niszczarka do papieru ma ograniczone możliwości nie tylko co do rodzaju materiału, ale też jego ilości. Nawet sam papier włożony do niej w zbyt dużej ilości może zatem przyczynić się do jej awarii. Najczęściej przy zbyt dużym pliku dokumentów niszczarka, również jak powyżej, po prostu się zatnie. Zapchana niszczarka do papieru – co należy zrobić? Albo uda Ci się rozwiązać problem cofając niszczenie i czyszcząc mechanizm tnący, albo problem nie zniknie i okaże się, że przez tak prosty błąd niszczarka została uszkodzona. Po raz kolejny zatem zachęcamy do czytania możliwości technicznych urządzeń podczas zakupów i odsyłamy do instrukcji używanego urządzenia w przypadku, gdy nie wiesz, jakie ma ono parametry.

Zablokowane czujniki

Nowoczesne modele niszczarek posiadają wiele automatycznych czujników ułatwiających różne aspekty pracy. Fotokomórka sama włącza urządzenie, gdy przystawiamy do niego papier, czujnik wypełnienia pojemnika na ścinki informuje o przepełnieniu. Funkcje te jednak mogą zacząć zawodzić. Gdy tak się stanie, najbardziej prawdopodobną przyczyną tego jest zasłonięcie czujników skrawkami papieru lub przyblokowanie wlotu. Niszczarka wymagać będzie więc gruntownego czyszczenia, tym bardziej, jeśli nie robiłeś tego na bieżąco podczas jej użytkowania. Gdy taki zabieg nie pomoże, niestety któryś z czujników jest zapewne uszkodzony i konieczna będzie wizyta serwisanta Twojego sprzętu.

Przegrzewanie się

Przy intensywnej pracy możesz spotkać się z problemem przegrzewania się niszczarek. Zdecydowana większość produkowanych obecnie urządzeń ma lampkę ostrzegawczą informującą o tym lub też mechanizm automatycznego wyłączania przy nadmiernym nagrzaniu. Dobrze jednak, aby do takiego stanu doprowadzać ją jak najrzadziej. Gdy wiesz, że musisz zniszczyć dużą ilość dokumentów, pracuj w odstępach czasowych, niszcząc przygotowany materiał partiami. W szczególności przy mniej wydatnych urządzeniach, nie posiadających tak licznych zabezpieczeń, przedłuży to ich żywotność. 

Zmniejszona wydajność

Z czasem możesz zauważyć, że spadła prędkość pracy na Twojej niszczarce lub iż zacina się ona nawet przy mniej intensywnym niszczeniu dokumentów w mniejszej ilości. Może to być oznaką jej wyeksploatowania. Nie lekceważ tego, bo być może jest jeszcze szansa na uratowanie Twojego sprzętu. Jak już wspominaliśmy, korzystne może być przeczyszczenie wszystkich istotnych elementów. Poza tym mechanizm tnący można naoliwić. Tutaj jednak należy uważać – nie powinno stosować się olejów mineralnych, czy aerozoli. Najlepiej skorzystać z dedykowanych specjalnie do tych urządzeń preparatów. Stosując narzędzia i akcesoria przeznaczone stricte do danego urządzenia, również minimalizujesz ryzyko potencjalnej awarii.

Główny wniosek naszych rozważań sprowadza się do tego, że większość awarii, na jakie możesz narazić swoją niszczarkę do dokumentów, wynika z jej nieumiejętnego użytkowania i braku regularnej konserwacji. Oczywiście prędzej czy później urządzenie może się wyeksploatować i zniszczyć, lecz to od Ciebie zależy, kiedy ten moment nastąpi. Właściwie użytkując niszczarkę, unikniesz częstych wizyt w serwisie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl