Inni klienci kupili również
Konica Minolta Bizhub C251i
Konica Minolta Bizhub C251i

14 758,77 zł

11 999,00 zł

szt.
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C3110
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C3110

2 999,00 zł

2 438,21 zł

szt.
Kserokopiarka Sharp MX-3571
Kserokopiarka Sharp MX-3571

33 296,10 zł

27 070,00 zł

szt.
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C224e
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C224e

5 999,00 zł

4 877,24 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub c364e
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub c364e

6 800,00 zł

5 528,46 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C450i
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C450i

27 500,00 zł

22 357,72 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C280

4 900,00 zł

3 983,74 zł

szt.

Przywrócenie ustawień fabrycznych w drukarce. Jak to zrobić i kiedy warto z tego skorzystać?

Przywrócenie ustawień fabrycznych w drukarce. Jak to zrobić i kiedy warto z tego skorzystać?

Chcesz się dowiedzieć, czym jest przywracanie ustawień fabrycznych drukarki i jakie są tego konsekwencje? Kiedy zresetować drukarkę i w jaki sposób to zrobić? Koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego artykułu.

Gdy drukarka nie reaguje na polecenia, nie drukuje lub robi to w niewłaściwy sposób, a na wyświetlaczu lub pulpicie komputera wyskakuje nieznany błąd, warto zastanowić się nad resetem urządzenia. Przywracanie domyślnych ustawień drukarki nie jest trudne i często pomaga uporać się z uciążliwym problemem, na przykład z ciągłym zawieszaniem się urządzenia. Niestety wiąże się również z utratą wszystkich indywidualnych ustawień, które później trzeba wprowadzać od nowa.

Dlaczego warto znać możliwość przywracania ustawień fabrycznych w drukarce?

Wiele problemów związanych z nieprawidłowym działaniem drukarki do domu lub kserokopiarki do biura można rozwiązać samodzielnie. Wystarczy zapoznać się z instrukcją urządzenia lub skorzystać z gotowych poradników udostępnianych przez producentów, dostępnych w sieci. Nowoczesne drukarki wyposażone są również w zaawansowane narzędzia diagnostyczne, które automatyzują proces usuwania typowych usterek.

Gdy standardowe procedury usunięcia awarii okazują się nieskuteczne, wielu producentów sugeruje reset drukarki. Niekiedy wystarczające może okazać się wyłącznie urządzenia z prądu i jego odłączenie od komputera. Jeśli taki zabieg nie pomaga, potrzebne jest twarde resetowanie konfiguracji przy pomocy dedykowanego narzędzia.

Dzięki nowoczesnym narzędziom samodzielne przywracanie ustawień fabrycznych drukarki nie jest trudne. Każdy producent i model urządzenia ma jednak nieco inną procedurę resetu i warto się z nią wcześniej zapoznać.

Kiedy warto skorzystać z przywracania ustawień fabrycznych w drukarce?

Samodzielne resetowanie konfiguracji drukarki należy wykonywać w ostateczności, gdy inne sposoby na uporanie się z błędem zawodzą. Do typowych usterek, które mogą zmusić do wykonania twardego resetu drukarki, zalicza się m.in.:

  • wystąpienie błędu o nieznanym pochodzeniu;
  • brak reakcji na polecenia;
  • nieprawidłowy komunikat o zaciętym papierze;
  • nieprawidłowy komunikat o stanie kartridży z tuszem lub kaset z tonerem;
  • brak możliwości nawiązania połączenia z urządzeniem zewnętrznym, na przykład z laptopem;
  • brak możliwości ustawienia połączenia WiFi (gdy drukarka ma taką funkcję);
  • inne problemy związane z drukowaniem.

Gdy standardowe procedury związane z usunięciem błędu nie rozwiązują problemu lub mamy do czynienia z błędem nieznanym, wówczas powinno wykonać się restart urządzenia, czyli odłączyć drukarkę od prądu i innych urządzeń, a następnie ponownie uruchomić. To szczególnie pomocne, gdy drukarka zaczęła działać w niewłaściwy sposób po aktualizacji oprogramowania. Przywracanie ustawień fabrycznych drukarki należy traktować jako ostateczność. Gdy tego typu procedura zawiedzie, jedynym ratunkiem pozostaje profesjonalny serwis drukarek realizowany przez wyspecjalizowaną firmę.

Drukarkę do ustawień fabrycznych warto przywrócić nie tylko w przypadku występowania błędów, ale także wówczas, gdy ją sprzedajemy lub kupujemy sprzęt używany. Jeśli zdecydujesz się na wynajem kserokopiarki, przed jej zwrotem wykonaj twardy reset. Dzięki temu usuniesz wszystkie indywidualne ustawienia i inne ślady użytkowania sprzętu.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne w drukarce? Instrukcja krok po kroku

Co zrobić, gdy drukarka nie drukuje? Najczęstsze błędy drukarek bez problemu można rozwiązać bez potrzeby resetowania urządzenia. Gdy jednak wszystkie inne sposoby zawiodą, przywracanie domyślnych ustawień drukarki może okazać się jedynym ratunkiem. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu procedury różnią się od siebie w zależności od modelu urządzenia i jego producenta.

Jeśli drukarka nie została wyposażona w funkcję przywracania do ustawień fabrycznych (takiej funkcji należy szukać w ustawieniach), resetowanie konfiguracji zwykle polega na przytrzymywaniu przycisku zasilania przy jednoczesnym wciśnięciu innego przycisku.

Dla przykładu w starszych modelach drukarek Canon urządzenie należy najpierw wyłączyć. Następnie wcisnąć i przez 2-3 sekundy przytrzymać przycisk STOP, jednocześnie nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania. Oba przyciski należy trzymać kolejne 2-3 sekundy. Następnie puszczamy przycisk STOP i wciąż trzymając przycisk zasilania, naciskamy pięciokrotnie na STOP. Drukarka powinna się zresetować. W przypadku starszych modeli drukarek HP przy włączonym urządzeniu naciskamy przycisk zasilania i trzymając go, wciskamy przycisk ANULUJ. Oba przyciski trzymamy przez kilka sekund (3-4 sekundy). Najpierw puszczamy przycisk ANULUJ i po kolejnych 2-3 sekundach przycisk zasilania.

Przed wykonaniem twardego resetu należy zapoznać się z instrukcją obsługi drukarki i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakie są potencjalne konsekwencje przywrócenia ustawień fabrycznych w drukarce?

Samodzielny reset drukarki nie jest trudny i w wielu sytuacjach pozwala na rozwiązanie problemu bez konieczności oddawania sprzętu do profesjonalnego serwisu. Konsekwencją resetu jest skasowanie wszystkich zapisanych, indywidualnych ustawień drukarki, również ustawień sieciowych, więc po restarcie drukarkę należy skonfigurować od nowa. W tym celu, przed rozpoczęciem drukowania, warto wykonać wydruk testowy, a w razie konieczności przeprowadzić ponowną kalibrację urządzenia. Trzeba również pomyśleć o aktualizacji oprogramowania.

Co robić, gdy przywrócenie ustawień fabrycznych nie rozwiązuje problemu?

Jeśli samodzielna naprawa drukarki poprzez twardy reset nie przyniosła oczekiwanych skutków, przyczyna problemu może być bardziej prozaiczna. W takiej sytuacji warto jeszcze raz sprawdzić, czy we wnętrzu drukarki nie utknął papier, czy rolki podajnika są czyste, ewentualnie wymienić kartridże z tuszem lub toner na nowy. Gdy tego typu działania nie pomagają, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego serwisu.

W większości sytuacji przywracanie ustawień fabrycznych drukarki należy traktować jako ostateczność i przed rozpoczęciem tego typu procedury wykonać inne czynności, które mogą pomóc rozwiązań problem. Gdy resetowanie konfiguracji nie pomaga i inne czynności związane z naprawą błędów również okazują się nieskuteczne, nie pozostaje nic innego, jak oddać uszkodzony sprzęt do naprawy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl