Rodzaje drukarek

Rodzaje drukarek

Jeśli ktoś spytałby Cię o to, jakie rodzaje drukarek znasz, zapewne bez problemu wymieniłbyś drukarki laserowe i atramentowe. Czy jednak byłbyś w stanie dokładnie opisać to, czym się one różnią? Wiedza taka jednak będzie bardzo przydatna, gdy będziesz chciał wybrać odpowiednie, dopasowane do Twoich potrzeb urządzenie do firmy lub domu. Ponadto, prawdopodobne, że nie masz też świadomości, iż istnieją inne rodzaje drukarek. Zakup kserokopiarki lub innego urządzenia drukującego na swoje potrzeby okazuje się więc czynnością nie tak prostą, jak mogłoby Ci się to wydawać. Dziś mamy dla Ciebie przewodnik po rodzajach drukarek, jakie dostępne są na rynku.

Drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa, co sugeruje nazwa, wykorzystuje w swojej pracy tusz. Jest on wystrzeliwany poprzez dysze w głowicy i nanoszony na papier, gdy głowica na mikrosekundy zatrzymuje się nad danym fragmentem papieru. Oczywiście urządzenia te mają swoje minusy. Podstawową sprawą jest możliwość zaschnięcia tuszu. Aby tego uniknąć, radzi się drukować przynajmniej jedną stronę na tydzień w przypadku, gdy drukarka miałaby pozostawać nieużywana. Głowica takiej drukarki może być zintegrowana z zamontowanym w niej kartridżem lub też z samą drukarką. Druga z tych opcji może znacząco utrudnić użytkownikowi rozwiązanie problemu z zaschniętym tuszem. Zaletą drukarek atramentowych może być ich niższa cena. Uważać należy jednak na to, aby nie okazała się to oszczędność jedynie pozorna. Jeśli nie dopilnujemy zasychającego tuszu, może okazać się, że będzie to inwestycja mniej opłacalna, niż w na pierwszy rzut oka droższą drukarkę laserową. Nie oznacza to jednak, że drukarka atramentowa nie ma już swojego zastosowania, ponieważ jej popularność jest ogromna. Stosuje się ją chociażby w wielu elementach druku przemysłowego tam, gdzie druk inną metodą okazuje się mniej opłacalny lub po prostu niemożliwy. Istnieją sytuacje, gdy wybór drukarki atramentowej okazuje się najkorzystniejszy lub nawet konieczny.

Drukarka laserowa

To najpopularniejszy typ urządzeń drukujących, z jakich w dzisiejszych czasach korzystamy w firmie. Dla osób niewnikających w szczegóły techniczne, stały się one swoistym synonimem współczesnej, nowoczesnej drukarki. Działanie drukarki laserowej, gdy przyjrzymy się całemu procesowi drukowania, może wydawać się dość skomplikowane. Rozpoczyna się on bowiem od naelektryzowania specjalnego światłoczułego wałka. Następnie jest on naświetlany przez laser lub diody LED, dzięki czemu naświetlone miejsca tracą ładunek elektryczny. W zależności od technologii, na jakiej pracuje drukarka, naświetlane są te miejsce, które powinny zostać zadrukowane lub też te, które mają być puste. Toner przesuwany jest na światłoczuły wałek, elektryzuje się go i przesuwa pomiędzy wałkami, co sprawia, że toner zlepia się i ulega utwardzeniu. Różnicą w porównaniu do drukarki atramentowej jest więc to, iż laserowa korzysta z tonera, nie klasycznego tuszu. Technologia laserowa sprawia, że drukowanie jest szybsze, a także tańsze. Wynika to z tego, iż tonery do drukarek są z reguły wydajniejsze niż tusze, a także można zastosować wiele tańszych od oryginałów, lecz bezpiecznych i gwarantujących dobrą jakość druku zamienników. Zakup samej drukarki laserowej może być jednak bardziej kosztowny od drukarki atramentowej. Większość profesjonalnych urządzeń wielofunkcyjnych takich, jak Konica Minolta Bizhub C280 oraz Konica Minolta C253 jest sprzętami pracującymi w laserowej technologii druku.

Drukarka igłowa/mozaikowa

Zasada pracy tej drukarki nie jest zbyt skomplikowana. Działa ona dzięki głowicy, która porusza się w przód i tył lub górę i dół względem kartki. Jeszcze nie tak dawno były to najpopularniejsze urządzenia drukujące. Gwarantują szybką pracę i są urządzeniami niezbyt drogimi, również już po zakupie, pod względem materiałów eksploatacyjnych. Dlaczego zatem korzystamy w większości z drukarek laserowych i atramentowych zamiast igłowych, jeżeli mają one tak wiele korzyści? Ich największym minusem jest jakość druku, która znacząco odbiega od tej, jaką możemy uzyskać na najnowocześniejszych laserowych urządzeniach drukujących. Obecnie często wykorzystuje się je do wydruku faktur i paragonów.

Drukarka wierszowa

Drukarki tego typu przeżywały czasy swojej świetności w latach 80. ubiegłego wieku. Służą one do drukowania treści jedynie w postaci tekstu. Młoteczki drukarki wierszowej uderzają przez papier w zabarwione, wypukłe znaki znajdujące się na bębnie, dzięki czemu cały wers tekstu nanoszony jest jednym ruchem. Oczywistym ograniczeniem takiej drukarki jest brak możliwości drukowania obrazów. Poza tym ograniczenia występują również pod względem znaków – wiele modeli drukarek wierszowych nie miało np. polskich znaków. Cała maszyna działała też bardzo głośno. Plusem była jednak jej szybkość. Dziś urządzenia te są już rzadkością, a ich racjonalne zastosowanie można odnaleźć jedynie np., gdy zachodzi konieczność drukowania dużej ilości danych tekstowych – list, wyciągów.

Drukarka sublimacyjna/termosublimacyjna

To urządzenia o ściśle ukierunkowanym zastosowaniu, których nie znajdziesz w biurze w firmie. Służą one przede wszystkim do wydruku zdjęć. Barwnik w drukarce termosublimacyjnej jest podgrzewany do stanu gazowego, po czym osiada na kartce papieru. Technologia ta daje możliwość uzyskania fotograficznej jakości wydruku, przewyższającej pod tym względem drukarki atramentowe i laserowe. Tym, co wyklucza jednak ten rodzaj drukarki z zastosowania biurowego, jest konieczność stosowania papieru oraz folii odpornych na wysokie temperatury. Stąd też widoczna różnica pomiędzy „zwykłym” papierem, jaki stosujemy w drukarkach, a profesjonalnym papierem fotograficznym.

Drukarka termotransferowa

Ostatnim typem drukarki, który dziś przybliżymy czytelnikom, jest drukarka termotransferowa. Jest to również sprzęt specjalistyczny, nieprzystosowany do użytku biurowego. Barwnik jest dzięki niej przyklejany ze specjalnej taśmy do zadrukowywanego materiału, przez co uzyskany druk jest bardzo trwały. W ten sposób drukowane są chociażby etykiety produktów, kody kreskowe, bilety oraz recepty. Użycie takiej technologii w biurze jest zatem możliwe, o ile masz potrzebę druku konkretnych, specyficznych materiałów. Jeśli chcesz drukować dokumenty firmowe, umowy, czy faktury – sprzęt taki będzie dla Ciebie zupełnie nieprzydatny.

Poznałeś kilka rodzajów drukarek, jakie znajdują zastosowania nie tylko w biurze, lecz też w wielu gałęziach przemysłu. Do biura oczywiście interesować Cię będą przede wszystkim urządzenia wielofunkcyjne i drukarki działające w oparciu o technologię laserową. W domu możesz skorzystać też z drukarki atramentowej. Reszta przedstawionych przez nas urządzeń to już sprzęty o zawężonym zastosowaniu, które przy wyposażeniu biura nie przydadzą Ci się. Warto jednak znać ich możliwości – im więcej wiesz o druku i jego technologii, tym skuteczniej i wygodniej dla siebie będziesz mógł korzystać z urządzeń drukujących.

Który rodzaj drukarek jest najlepszy?

Na rynku dostępne są różne typy drukarek, które mają zróżnicowane możliwości i funkcje. Które będą najlepsze? Wszystko zależy od zapotrzebowania. Drukarki atramentowe są najbardziej wszechstronne i umożliwiają skuteczny druk w biurze, ale jednocześnie sprawdzą się w warunkach domowych (głównie ze względu na ich cenę). Urządzenia laserowe to typ drukarek, które są tańsze w eksploatacji, ale nieznacznie droższe w zakupie. Nadają się świetnie do pracy w biznesie. Na rynku dostępne są też wielofunkcyjne urządzenia drukujące, które spełniają rolę drukarki, skanera i faksu jednocześnie – te pozwalają na zaoszczędzenie miejsca przy jednocześnie wysokiej efektywności pracy.

Jak dużo trzeba wydać na sprzęt drukujący? Nowe urządzenia o odpowiedniej klasie kosztują od 500 złotych w górę (do zastosowań domowych) i kilka do kilkunastutysięcy w przypadku zastosowań biznesowych. Używane drukarki (lub sprzęty poleasingowe) są tańsze nawet o połowę i mogą być najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego urządzenia bądź zakup większej liczby urządzeń w tej samej cenie.

Jakie są rodzaje drukarek i jakie jest ich zastosowanie? Postaramy się to wszystko dokładnie wyjaśnić i wskazać urządzenia, które najlepiej sprawdzą się do określonych zadań.

Drukarki 3D

To stosunkowo nowe drukarki na rynku. Ich funkcjonalność wyróżnia je w stosunku do pozostałych. Te typy drukarek pozwalają na druk przestrzenny. Jak działają tego rodzaju urządzenia? Wiązka laserowa topi proszek, który pełni rolę „tuszu”, a następnie formuje go w określony kształt. Model ten jest trwały, funkcjonalny i trudny do złamania. Domowe drukarki 3D ułatwiają drukowanie ozdób (np. napisów reklamowych), elementów codziennego użytku czy figurek. Urządzenia te spełniają się też w bardzo wyspecjalizowanych dziedzinach (np. w medycynie), tworząc m.in. specjalne protezy kończyn dla osób niepełnosprawnych.

Jakie są rodzaje drukarek 3D? To pięć głównych typów czyli Fused Deposition Modeling (FDM), Stereolitografia (SLA), Selective Laser Sintering (SLS), PolyJet, a także Direct Metal Laser Sintering (DMLS). Podział ten uwzględnia precyzję druku oraz rodzaj stosowanego materiału.

Ile kosztuje drukarka 3D? Nowe drukarki tego typu to wydatek rzędu 2000-5000 złotych (mowa o sprawdzonych i wydajnych modelach do zastosowania domowego) lub kilkanaście tysięcy, jeżeli szukamy sprzętu do pracy w biznesie. Używane drukarki trójwymiarowe mogą być nawet połowę tańsze.

Drukarki a kserokopiarki

Warto porównać możliwości, jakie dają nowe drukarki oraz wielofunkcyjne urządzenia drukujące takie jak kserokopiarki. Standardowe sprzęty do drukowania umożliwiają wyłącznie wydruk stron z dokumentami lub ilustracjami. Wszechstronne urządzenia takie jak kserokopiarki Canon nie tylko ułatwiają wydruk na papierze różnego rodzaju, ale też m.in. dają możliwość kserowania, kopiowania czy skanowania dostępnych już fizycznie kartek. To ich zdecydowana przewaga. Warto jednak pamiętać, że odbija się to na cenie zakupu.

Nowe drukarki wielofunkcyjne kosztują kilka, a niekiedy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jeżeli zaczynamy dopiero prowadzić biznes, warto zainwestować w używane drukarki, oszczędzając tym samym 1/3 kwoty nowych modeli.

Wielofunkcyjne urządzenia drukujące też mogą występować w wielu rodzajach. Jakie są rodzaje drukarek do szerokiego spektrum zastosowań? Poza możliwościami (niektóre typu drukarek mają faks, a inne pozbawione są tej funkcjonalności) także dzielą się na atramentowe lub laserowe. Z tego względu łatwo dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl