Inni klienci kupili również
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C258
Kserokopiarka kolorowa Konica Minolta Bizhub C258

7 380,00 zł

6 000,00 zł

szt.
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub c364e
Kserokopiarka Konica Minolta Bizhub c364e

6 800,00 zł

5 528,46 zł

szt.
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C3110
Kolorowa kserokopiarka laserowa Konica Minolta Bizhub C3110

2 999,00 zł

2 438,21 zł

szt.

Usuwanie zaciętego papieru z drukarki. O czym należy pamiętać?

Usuwanie zaciętego papieru z drukarki. O czym należy pamiętać?

Borykasz się z nawracającym problemem zacinającego się papieru w drukarce? Chcesz się dowiedzieć, jak wygląda ogólna instrukcja usuwania papieru i jakie są najczęstsze przyczyny jego zacinania? Skorzystaj z gotowych rad, a samodzielne usuwanie zaciętego papieru przestanie być problemem.

Obsługa standardowej drukarki komputerowej nie jest trudna. Nawet gdy pojawia się komunikat o błędzie, nie trzeba od razu panikować. Większość problemów związanych z codziennym użytkowaniem drukarki, chociażby takich jak zacięcie papieru w drukarce, bez większych trudności można rozwiązać samodzielnie. Jak się do tego zabrać i o czym należy pamiętać? Czy istnieje uniwersalna instrukcja usuwania papieru, czy też w każdej drukarce wygląda to nieco inaczej?

Dlaczego dochodzi do zacięcia papieru w drukarce?

Pomijając awarie wywołane uszkodzeniem sprzętu, na przykład zużyciem wałków, które odpowiadają za podawanie papieru, większość problemów z zaciętym papierem w drukarce jest pochodną niewłaściwej eksploatacji urządzenia lub jego poważnego zabrudzenia.

Do typowych przyczyn awarii papieru w drukarce zalicza się m.in.:

  • stosowanie papieru zabrudzonego, zawilgoconego lub pogiętego, ewentualnie ze zszywkami, kawałkami taśmy czy spinaczami;
  • używanie papieru o nieodpowiedniej, zbyt wysokiej gramaturze lub papieru bardzo śliskiego - zamawiając materiały eksploatacyjne do drukarek należy sprawdzać, czy pasują one do używanego sprzętu i czy jest on zdolny do ich obsługi;
  • ułożenie w zasobniku różnych rodzajów papieru;
  • dokładnie papieru do stosu zasobnika podczas drukowania;
  • przepełnienie zasobnika;
  • niewłaściwe ułożenie papieru w zasobniku, na przykład niedokładne ustawienie ograniczników szerokości;
  • zanieczyszczenie wałka podającego papier;
  • niewłaściwe wyczyszczenie drukarki po poprzednim zacięciu papieru lub niedomknięcie tylnej pokrywy dostępu.

Niezależnie od przyczyny awarii, usuwanie zaciętego papieru z drukarki nie jest trudne. Jeśli nie chcesz, żeby problem powracał, zwracaj większą uwagę na rodzaj stosowanego papieru i jego prawidłowy montaż w zasobniku. Pamiętaj również, że okresowe czyszczenie urządzenia, w szczególności dbanie o dobry stan wałków w podajniku, chroni przed częstymi zacięciami i niszczeniem papieru.

Jakie są sygnały wskazujące na zacięcie papieru w drukarce?

Oczywistym sygnałem zacięcia papieru jest wstrzymanie pracy drukarki. Dodatkowo w przypadku urządzeń nowej generacji informacja o zaciętym papierze powinna pojawić się na wyświetlaczu drukarki. Urządzenia starszego typu zwykle informują o błędzie poprzez migającą diodę zasilania lub komunikat wyświetlany na pulpicie komputera, do którego drukarka jest podłączona. W każdej tego typu sytuacji pomocna jest instrukcja usuwania papieru udostępniana przez producenta urządzenia. Jeśli nie masz do niej dostępu, spróbuj skorzystać z uniwersalnej metody usuwania zaciętego papieru. Pamiętaj, by zachować przy tym ostrożność. Przed rozpoczęciem pracy koniecznie odłącz drukarkę od zasilania.

Jak usunąć zacięty papier z drukarki? Instrukcja krok po kroku

W większości standardowych drukarek komputerowych usuwanie zaciętego papieru wygląda podobnie. Po pierwsze bezpieczeństwo. Zanim przystąpisz do pracy, odłącz drukarkę od prądu. Po drugie, wyjmij z zasobnika luźne kartki papieru. Po trzecie, obróć drukarkę. Zwykle z tyłu urządzenia znajduje się zamaskowana klapka. Wystarczy ją otworzyć, by zyskać wygodny dostęp do wałków podających papier. Teraz należy powoli wysunąć pogięty, poszarpany lub podarty papier. Pamiętaj, by pozbyć się wszystkich skrawków papieru. W innym przypadku awaria papieru będzie powracać. Na koniec należy zamknąć pokrywę, podłączyć drukarkę do zasilania i ją uruchomić. Jeśli jest taka opcja, warto skorzystać z wydruku strony testowej lub wykonać kalibrację urządzenia.

Pamiętaj! Nie ciągnij za zacięty papier od przodu drukarki. W ten sposób możesz uszkodzić mechanizm wałków i potargać papier. Usunięcie jego skrawków będzie dużo trudniejsze.

W niektórych modelach drukarek usuwanie zaciętego papieru może wymagać dostępu do wnętrza urządzenia poprzez uniesienie klapki osłaniającą karetkę z tuszem. Warto przy tym pamiętać, że automatyczne przesunięcie kasety z tuszem wymaga pracy na włączonym urządzeniu. Z tej metody korzysta się w ostateczności i tylko wówczas, gdy taką procedurę przewiduje instrukcja usuwania papieru przygotowana przez producenta drukarki. W innych sytuacjach papier należy usuwać przez tylną klapkę.

Jak zapobiegać zacięciu papieru w drukarce? Praktyczne wskazówki

Przede wszystkim należy dbać o prawidłowy stan techniczny urządzenia poprzez regularne czyszczenie jego wnętrza. Zabrudzone wałki są częstą przyczyną nieprawidłowego pobierania papieru i jego zacinania. Gdy awaria papieru jest nawracającym problemem, należy pomyśleć o wyczyszczeniu wałków. Samodzielny serwis drukarki w tym zakresie nie jest trudny. Należy wyposażyć się w czystą, niestrzępiącą się ściereczkę i najlepiej w wodę destylowaną. Otwieramy tylną klapkę urządzenia i przecieramy wałki zwilżoną ściereczką. Zwykle wystarczy przyłożyć ściereczkę do wałka i zacząć nim delikatnie obracać. Oczywiście bezpieczeństwo pracy wymaga wcześniejszego odłączenia drukarki od prądu. Takie prace można zlecać również fachowcom. Wystarczy poszukać serwisu, który naprawia drukarki i kserokopiarki lub poprosić o pomoc firmę dostarczającą materiały eksploatacyjne do drukarki.

W celu zminimalizowania ryzyka zacięcia papieru w drukarce należy stosować jego odpowiedni rodzaj, zgodny z zaleceniami producenta. Warto także możliwie regularnie sprawdzać stan papieru w zasobniku i w razie potrzeby go uzupełniać. Nigdy do zasobnika nie powinno wkładać się papieru uszkodzonego, pozwijanego lub pogiętego, ze zszywkami lub spinaczami.

Jeśli dostarczona przez producenta drukarki instrukcja usuwania papieru nie pozwala uporać się z powracającym problemem zacięć, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu. Być może konieczne jest przeprowadzenie dokładnego czyszczenia urządzenia lub dokonanie wymiany zużytych elementów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl